Najsilnejší tvor na Zemi zdvihne tisícnásobok toho, čo sám váži
23. 5. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:30)

Zdroj: TopTrendingCZ
Roztoč panciernik meria len asi jeden milimeter, ide však o najsilnejšieho živočícha na Zemi. Zdvihne tisícnásobok svojej hmotnosti.
Pre človeka je už zdvihnutie dvojnásobku svojej váhy úctyhodným atletickým výkonom. Ten však bledne v porovnaní s niektorými inými druhmi v živočíšnej ríši. Mravce z druhu Oecophylla zdvihnú stonásobok svojej hmotnosti, hovnivál dokonca až 400-násobok. Keby čosi podobné dokázal človek, bol by doslova Supermanom.
Mravce ani hovnivály sa však nemôžu v sile rovnať najmocnejšiemu tvorovi na planéte. Vďaka mimoriadne pevnému exoskeletu zdvihne až 1180-násobok svojej hmotnosti.
Panciernik je veľký asi ako zrnko piesku, môže merať od 0,2 do 1,4 milimetra. Čo sa však týka pomeru sily k hmotnosti, nemá konkurenta. Ak by sa mu chcel vyrovnať dospelý človek, musel by udvihnúť 82 ton.
Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sú pancierniky a mnohé iné druhy hmyzu také silné, je exoskelet. Je podstatne ľahší a pevnejší než kostra a umožňuje budovať silnejšie svalstvo. Do hry však vstupujú aj iné faktory, napríklad pomer veľkosti povrchu tela k hmotnosti. Panciernik váži iba 100 mikrogramov.
Keby bol panciernik veľký ako človek, bol by mimoriadne slabý. Na vine by vola fyzika. Väčšie tvory majú väčšie svaly, no veľkú časť sily spotrebujú, aby uniesli vlastnú váhu. Drobný hmyz môže venovať viac svalovej sily dvíhaniu bremien, keďže je ľahký a nemusí niesť toľko svojej hmotnosti.
Pancierniky žijú na lesnej pôde a hrajú dôležitú rolu pri rozkladaní organického materiálu. Prispievajú tiež k rozširovaniu semien, zlepšovaniu štruktúry pôdy a znižovaniu počtu patogénov a parazitov, ktoré škodia ľuďom a dobytku.
Ak vás zaujímajú ďalšie fakty zo sveta zvierat, prečítajte si napríklad o najrýchlejšom živočíchovi sveta či slimákovi s kovovým pancierom, ktorý žije v hydrotermálnych prieduchoch na dne oceánov.