Crysomallon squamiferum žije 2,8 kilometra pod hladinou Indického oceánu v okolí hydrotermálnych prieduchov, z ktorých strieka voda s teplotou 350 stupňov Celzia. Je tu spokojný. Ako jediné známe zviera totiž disponuje kovovou ulitou, ktorá sa nepodobá ničomu, čo dosiaľ vyrobil človek. A aby sme dokázali odolnosť tohto slimáka, len dodáme, že nemusí jesť. Baktérie v jeho vnútornostiach totiž produkujú všetko, čo Crysomallon squamiferum potrebuje k životu.

Tohto zvláštneho morského slimáka objavili ešte v roku 1999 a odvtedy je zdrojom údivu nielen pre biológov. Nielen preto, že ide o jedného z najodolnejších extrémofilov. Zvláštny je totiž najmä slimákov kovový pancier. Skladá sa z troch vrstiev: vnútorná je zvápenatená, stredná organická a vonkajšiu do veľkej miery tvorí granulovaný sulfid železnatý. Ulita je tak podstatne pevnejšia než u iných slimákov.

Crysomallon squamiferum má však pancier aj na nohe. Skladá sa z pyritu a greigitu, oxidov železa, ktoré poskytujú výbornú ochranu pred predátormi. Pýtate sa, čo môže ohroziť tvora, ktorý žije v takom nehostinnom prostredí? Odpoveď je jednoduchá: iné slimáky. Takzvané „kužeľové slimáky“ sú extrémne jedovaté a obeť najprv paralyzujú silným jedom, kým si na nej pochutnajú. Keďže sa však Crysomallon squamiferum chráni pancierom, predátory mu nemajú ako dostať jed do tela.

Nie je jasné, ako si slimák vytvoril pancier, niektorí vedci však predpokladajú, že aj v tomto prípade zohrávajú dôležitú rolu baktérie.

Na slimákovi je zaujímavé aj to, že je trikrát väčší než iné živočíchy, ktoré obývajú podobné prostredia.

Napriek tomu, že je Crysomallon squamiferum mimoriadne odolný, ho človek svojou činnosťou dokázal dostať medzi ohrozené druhy. Na vine je podmorská ťažba. Vedci varujú, že podmienky, v akých tento slimák žije, sú také jedinečné, že ich nebudeme schopný umelo vytvoriť a zabezpečiť tak chov Crysomallon squamiferum. Odolné zviera je teda krehkejšie, než by sme si možno mysleli.