Pan-čchiao (Čína, 1975)

V auguste 1975 zasiahol západočínsku provinciu Henan prudký tajfún s ničivými následkami. Priehrada Pan-čchiao vysoká 118 metrov, ktorá preklenovala rieku Ru bola konštruovaná na báze spevnenej hliny a piesku a jej účelom bolo zabezpečiť zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy v priľahlom povodí rieky Chuaj-che. Jej nádrž mala kapacitu 600 miliárd litrov. Priehrada mala odolať všetkému, okrem povodňovej hladiny, ktorá sa mala vyskytnúť iba raz za tisíc rokov. Bohužiaľ, došlo k tomu len päť rokov po dokončení priehrady. Tajfún bol taký silný, že za tri dni padlo na plochu, ktorá dokázala absorbovať iba 80 centimetrov až 140 centimetrov dažďa. A to bolo pre priehradu Pan-čchiao devastujúce. Keď sa pretrhla, uvoľnila vodu vo výške desať metrov a zaliala plochu so šírkou 11 kilometrov. Podľa odhadov zahynulo až 230-tisíc ľudí.

Machchhu II (Gudžarát, India, 1979)

V auguste 1979 prívalové monzúnové dažde zasiahli indickú provinciu Gudžarát. Zrážky boli takmer apokalyptické a ich následky pocítila rieka Machchhu, ktorá nedokázala pojať toľko vody v takom krátkom čase. Inžinieri museli na priehrade Machchhu II otvoriť protipovodňové brány, ktoré chránili integritu stavby v čase výnimočných zrážok. Uvoľnenie vody však totálne zaplavilo okolitú pôdu a územia, ktoré lemovali priehradu. Už to stačilo na zničenie infraštruktúry v celej oblasti. Tých, ktorí neopustili svoje obydlia, voda strhla behom niekoľkých minút. Presné údaje o obetiach neexistujú, ale podľa odhadov zahynulo vyše 25-tisíc ľudí.

South Fork Dam (Pensylvánia, 1889)

Priehrada South Fork zo skaly a nasypanej zeminy, leží 13 km od Johnstownu v Pensylvánii. Stavba dlhá 280 metrov a vysoká 22 metrov vznikla v roku 1852. Už o desať rokov však prestala plniť svoj účel. Zvyšky priehrady a priľahlého pozemku kúpil v roku 1872 muž menom Benjamin Ruff, ktorý ju plánoval opraviť a vybudovať tu luxusný rezort. A tak vznikol rybársky a poľovnícky klub South Fork, sponzorovaný bohatými priemyselníkmi tej doby, ako Henry Frick a Andrew Carnegie. Lenže v roku 1889 došlo ku katastrofe, keď prudká búrka zaplavila oblasť prívalovými zrážkami, ktoré spôsobili zrútenie pôvodnej priehrady. Bohužiaľ, stavebné úpravy, ktoré Ruff urobil čiastočne zodpovedali za zlyhanie stavby, pri ktorej sa uvoľnilo 20 miliónov ton vody a spôsobilo 2 209 úmrtí.

Vajont (Taliansko, 1959)

Keď v roku 1959 dokončili Vajont v talianskych Alpách, išlo o jednu z najväčších priehrad na svete. Zdá sa, že samotná stavba bola kvalitná, pretože jej statika odolala, ale záplavy v roku 1963 spôsobili smrť vyše dvetisíc ľudí. Katastrofu vyvolal masívny zosuv pôdy v kombinácii s naplnením nádrže priehrady nad konštrukčné limity. Priehrada sa ocitla v kritickej situácii, keď masívny zosuv pôdy na priľahlom Monte Toc „poslal“ 260 miliónov metrov kubických skál, ktoré sa ponorili do umelo vytvoreného jazera. To stačilo na to, aby sa cez vrchol priehrady vylialo obrovské množstvo vody.

Porúrske priehrady (Nemecko, 1943)

Zlyhanie dvoch z troch priehrad v údolí Porúria v Nemecku a následné straty na životoch mali trochu inú príčinu ako ostatné tragédie na zozname. Nešlo o náhodu, ale o úmyselný čin. Jednu noc v máji 1943 vzlietla z Anglicka letka 19 bombardérov Lancaster. Ich úlohou bolo zničiť priehrady pomocou špeciálne vyvinutej „skákacej“ bomby. Pôvodne plánovali zničiť všetky tri priehrady, no Sorpe Dam útok prežila. Bomby poškodili iba dve - Eder a Möhne, čo stačilo na to, aby vznikol totálny chaos. Vyliatie priehrad spôsobilo smrť 1 300 ľuďom.

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 27. januára 2023.