MENU
Menu

Štýl Spacie boxy chránili aj pred zvieratami: Ako sa oddychovalo kedysi?

Spánok v súkromí počas väčšiny ľudských dejín neexistoval. Najmä chudobné rodiny žili v malých domčekoch, kde boli len jedna či dve izby. Tie zdieľali všetci členovia domácnosti a dokonca aj hostia, keď prišli na návštevu. Ani boháči to ale nemali ľahké, a tak vzniklo čosi, čomu dnes hovoríme spacie boxy.

Spacie boxy chránili aj pred zvieratami: Ako sa oddychovalo kedysi?
Dokonca aj v palácoch bolo bežné, že sluhovia spávali v jednej miestnosti so svojimi pánmi. Keď anglický kráľ Henrich V. prvýkrát zdieľal lôžko so svojou manželkou Katarínou z Valois, boli s nimi v spálni panovníkov sluha i komorník. Za daných okolností poskytovali trochu súkromia závesy, ale keď chcel človek ozajstné súkromie, musel si zaobstarať spací box.

Jednorazové lode mohli zmeniť svet obchodu. Neujali sa

V mnohých vidieckych domoch v Škótsku, Veľkej Británii, Francúzsku a Holandsku boli spacie boxy celkom bežné. Išlo v podstate o veľké drevené debny, ktoré mali dvierka a nachádzala sa v nich posteľ. Mohli byť samostatným kusom nábytku, ale neraz sa stalo, že boli podobne ako dnešné skrine vstavané.

Doolittlov nálet: Americká odplata za Pearl Harbor

Okrem súkromia poskytovali spáčom aj pomerne teplý úkryt. V malom priestore sa rýchlo naakumulovalo telesné teplo, a tak mohol človek aj v zime spať pomerne pohodlne. Je tiež možné, že spacie boxy poskytovali istú ochranu pred zvieratami, ktoré sa mohli zatúlať do domu. Istotne to platilo v prípade roľníkov, ktorí takto nechávali spať svoje deti, zatiaľ čo pracovali na poliach.

Lietajúce lietadlové lode: Zepelíny mali fungovať ako materské plavidlá

Premyslenejšie spacie boxy mali v sebe zabudované aj úložné priestory, a to zväčša pod spiacim človekom a nad ním. Plnili tak nielen odpočinkovú funkciu, ale slúžili aj ako šatníky či skrýše pre cennosti. Vypovedá o tom aj zápis v encyklopédii z roku 1833, kde stojí: „V niektorých častiach krajiny (Anglicka) majú spacie boxy zámky z oboch strán. Zvnútra ide o jednoduchý kus kovu, ktorý sa prestrčí cez oká a človek tak môže bez obáv spať so svojím majetkom. Zvonku je ale zámok zložitejší, aby keď majiteľ boxu odchádza, mohol nechať cennosti v boxe chránené pred zlodejmi."

Spacie boxy chránili aj pred zvieratami: Ako sa oddychovalo kedysi?
Časom sa zo spacích boxov stala módna záležitosť a kupovali si ich aj boháči, ktorí mali domy s mnohými spálňami. Nedostatok súkromia ich netrápil, ale takýto kus nábytku považovali za vhodný doplnok do domácnosti. Ich box boli samozrejme oveľa zdobenejšie než tie, ktoré vlastnili roľníci, a neraz mali aj rôzne skryté priečinky na šperky.

V 19. storočí sa spacie boxy postupne prestali používať. Dôvodom boli obavy, či zatuchnutý vzduch nepôsobí spáčom zdravotné problémy. V Škótsku ich síce využívali ešte aj krátko pred prvou svetovou vojnou, dnes ich už ale uvidíte iba v múzeách. Vedeli by ste spať v takomto boxe? Dajte nám vedieť v komentároch.

DISKUSIA
14.11. 2019 22:00
Diskusia