MENU
Menu

Zdravie Zvláštnosti o kýchaní: O bode číslo 4 ste tušili?

Sezóna chrípky je v plnom prúde, a tak sa - či už my sami alebo vďaka ľuďom z okolia - nevyhneme kýchaniu. Z každej strany okolo nás lietajú kvapôčky telesných tekutín a to nie je nič príjemné. Čo sa radšej oplatí vedieť?

Zvláštnosti o kýchaní: O bode číslo 4 ste tušili?
1. Kýchanie je reflexom
V prípade tejto reakcie nášho tela ide o reflex, ktorý neovládame. Riadi ho biochémia z mozgu, ktorá reaguje na nevyžiadané častice v nosnej dutine. Prichádza povel na kýchnutie, ktorým sa nos vyčistí a akoby reštartuje.

Pre iné sen, pre ňu nočná mora: Žene rastú prsia bez plastiky

2. Rýchlosť kýchnutia
Tušili ste, že obyčajné kýchnutie cestuje neuveriteľnou rýchlosťou? Vraj je to až 160 kilometrov za hodinu, čo je poriadny výkon. Ak máte okolo seba niekoho infekčného, radšej sa pred jeho kýchnutím chráňte, pretože utiecť letiacim kvapôčkam nie je len tak.

3. Vzdialenosť doletu
Kýchnutie, resp. obsah, ktorý sa ním šíri, môžeme pokojne prirovnať k bežcovi. Ide o rýchleho šprintéra a vytrvalca v jednom, čo veľmi nepoteší. Nielenže sa šíri rýchlo, ale aj ďaleko - vraj až do dvoch metrov. To je rádius, keď si niekto nezakryje ústa.

4. Zatvorené oči
Všimli ste si, že ku kýchaniu patria zatvorené oči? Ide o nepodmienený reflex, ktorý automaticky prichádza na rozkaz mozgu. Tak ako "prikáže" nosu kýchnuť, tak "prikáže" počas toho očiam, aby sa zavreli. Ide o ochranu pred poškodením. 5. Srdce maká ďalej Možno ste už počuli teórie, že počas kýchania sa zastavuje srdce. Nie je na nich nič pravdy, nakoľko rytmus pokračuje, no môže mierne spomaliť. Bežne si však tento rozdiel človek ani nevšimne.

FOTO: Chrípka, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí: ako sa to mohlo stať?

5. Kýchanie zo slnka
Takmer 30 percent populácie kýcha aj na podnet slnečného žiarenia. Nejde o nádchu ani alergiu, ale o špecifický syndróm ACHOO. Ide o prípad precitlivelého zrakového centra v mozgovej kôre, čo má za následok svrbenie v nose a vodnatý výtok. A to len preto, že je niekto na priamom slnku. Ochranou sú klobúky a okuliare, nie lieky či protialergénne opatrenia.

6. Prečo kýchame viackrát?
Ako už bolo vysvetlené, kýchame, aby sme sa zbavili nechcených čiastočiek v nose. Tie sú však prichytené na mikrochĺpkoch pokrývajúcich dutinu, takže nevyletia hneď. Nervový systém tak kýchnutie zopakuje - najčastejšie raz či dva razy -, aby sa nos úplne vyčistil. V prípade spomínaného slnka, ktoré ojedinele spôsobuje svrbenie nosa, môže človek pokojne kýchať aj 40-krát po sebe.

Koľko klikov spraviť, aby vás neskolila choroba srdca? Poznáme presné číslo

7. Dá sa kýchať tichšie
Odborníci upozorňujú, že kýchnutie by nemalo byť tlmené a akoby prehĺtané. Je dôvod, že z tela letí von, preto mu nebráňte a predídete možným komplikáciám. Ak však chcete zmierniť jeho intenzitu, skúste šúchanie nosa, hlboký nádych nosom či masírovanie miesta nad hornou perou. Vraj to pomáha, aby človek pri kýchaní na verejnosti až tak na seba neupozorňoval.

DISKUSIA
22.10. 2019 22:00
Diskusia