Tiché čítanie perami

Prichytili ste sa niekedy, že si čítate a potichu pritom otvárate pery? Tento efekt sa volá subvokalizácia a odborníci ho vysvetľujú ako neresť z detstva. Keď sme sa učili čítať, pomáhalo to, ale v dospelosti je dôvodom, prečo svoje čítanie spomaľujeme. Je vhodné tento nezvyk odbúrať, aby ste maximalizovali svoj "výkon" pri čítaní.

Ukazovanie prstom

Opäť zvyk z detstva, kedy nás učili ukazovať si vetu po vete, aby sme sa nestratili a čítali riadky správne. V dospelosti sa táto pomôcka vracia práve vtedy, keď sme v rušnom prostredí a potrebujeme pomoc pri sústredení sa.

Prečítanie najskôr poslednej strany

Kto nie je vinný, nech zdvihne ruku! Čítanie poslednej strany knihy hneď na úvod je veľmi častým javom, ktorý niekto vníma ako pokazenie knihy, iný zase ako jej spríjemnenie. A prieskumy medzi ľuďmi, ktorí to naozaj pravidelne robia, ukázali, že im tento "ťah" naozaj zlepšuje pocit z čítania. Práve preto vždy nalistujú knihu najskôr odzadu.

Voňanie knihy

Tušili ste, že knihy obsahujú okolo 15 chemických zlúčenín? Vylučujú sa z nich kvôli použitému papieru a atramentu, navyše kniha dokáže nasať pachy z prostredia. Práve preto sú pre nosy najzaujímavejšie staré knihy, ktoré majú za sebou roky v nejakom prostredí a ktoré boli razené v dávnejších časoch. Jeden zo zahraničných prieskumov odhalil, že viac ako tretina voňačov kníh z nich cíti čokoládu, druhou najčastejšou odpoveďou bola káva.

Viac rozčítaných kníh

V japonskom jazyku existuje konkrétne slovo, ktoré označuje viac nazbieraných kníh, ako je človek vôbec schopný prečítať. Ide o pomerne bežný jav, dokonca aj to, že si rozčítame naraz viac kníh. Vedci to vysvetľujú tým, že aj naše osobné naladenie je vždy iné, preto siahame aj po rôznych knihách. Hoci sme ešte tie predošlé nedokončili.

Najskôr kniha, potom film

Prieskum na webovej stránke venujúcej sa filmom zistil, že viac ľudí si najskôr prečíta knihu a až potom pozrie film. Nie naopak. Je to z dôvodu, že kniha necháva fantáziu otvorenú a prináša viac detailov, filmy bývajú oklieštené a vytvárajú presné vizuálne prostredie i postavy.