MENU
Menu

Zdravie Zmrzačil sa kvôli iPhonu: Aby si ho kúpil, predal obličku

Je neuveriteľné, čo sú ľudia ochotní urobiť kvôli smartfónu. Prípad mladíka z Číny je toho odstrašujúcim príkladom. Xiao Wang sa totiž rozhodol predať obličku len preto, aby si mohol dovoliť iPhone 4.

Zmrzačil sa kvôli iPhonu: Aby si ho kúpil, predal obličku
Xiao mal len 17 rokov, keď podstúpil sebazmrzačujúcu operáciu. Nechal si vyoperovať obličku a peniaze z jej predaja chcel použiť na kúpu iPhonu 4. Po operácii mu povedali, že bude môcť viesť normálny život, no dnes, o osem rokov neskôr, je všetko inak. Xiao má 24 rokov a je z neho doživotný invalid, ktorého život závisí na dialýze.

Orgán cez inzerát: Žena sa obetovala pre neznámeho cudzinca

V roku 2011 bol iPhone 4 vlajkovou loďou firmy Apple a v Číne sa stal symbolom úspechu a spoločenského postavenia. Xiao však pochádza z chudobných pomerov a rodičia si nemohli dovoliť kúpiť mu nový smartfón. Chlapec sa teda rozhodol vziať doslovne spojenie „keď na to nemáš, predaj obličku".

S pomocou prostredníka sa skontaktoval s mužmi, ktorí sa pohybovali na čiernom trhu s orgánmi. Súhlasil, že predá obličku za 22-tisíc juanov (vtedy asi tritisíc eur). Toto rozhodnutie mu zmenilo život.

Chudoba ich dohnala k zúfalstvu. Predať museli aj obličky

Xiao si myslel (a obchodníci s orgánmi ho o tom ubezpečili), že človeku stačí na normálne fungovanie len jedna oblička. Podstúpil operáciu v ilegálnej nemocnici v meste Čchen-žu a najprv sa zdalo, že bude naďalej žiť bezstarostným životom a navyše si bude môcť dovoliť iPhone. Netrvalo však dlho a objavili sa prvé zdravotné komplikácie.

Operačná sála nebola sterilná a u Xiaa vypukla infekcia. V tom čase však už bol doma a jeho rodičia netušili, že chlapec nejakú operáciu podstúpil. Zistili to až vtedy, keď už Xiao nemohol svoj zdravotný stav ďalej skrývať.

Dovtedy sa však infekcia rozšírila a napadla zostávajúcu obličku. V nemocnici už mohli lekári konštatovať len trvalé poškodenie tohto orgánu a odkázať mladíka na dialýzu. Od toho momentu trávi Xiao väčšinu času v posteli. Je závislý na zariadení, ktoré mu síce nahrádza obličky a umožňuje žiť.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

Keď sa mladíkovi rodičia dozvedeli, prečo ich syn podstúpil operáciu, podarilo sa im vystopovať prostredníka a podať žalobu nielen naňho, ale aj na chirurga, ktorý Xiaovi vyoperoval obličku. Súd rozhodol v ich prospech a prisúdil im odškodné vo výške takmer 300-tisíc eur. Väčšinu z nich už rodičia minuli na synovu drahú liečbu.

Dodnes nie je jasné, či si Xiao vysnívaný iPhone 4 vôbec kúpil. Zrejme mu však už na smartfóne nezáleží.

DISKUSIA
30.1. 2019 17:00
Diskusia