Už niekoľko generácií mužov z rodiny Sarkerovcov sa rodí s celkom hladkými bruškami prstov. Pred pár desaťročiami si z toho nerobili ťažké hlavy, v súčasnosti je to však horšie. Nemôžu napríklad získať vodičský preukaz, pretože v Bangladéši sú jeho súčasťou aj odtlačky prstov. Mnohí Sarkerovci ani necestujú lietadlom zo strachu, že by sa počas letiskovej kontroly mohli dostať do problémov.

Zatiaľ najmladším mužom z rodiny, ktorý chcel získať vodičský preukaz, je 18-ročný Amal. „Spravil som skúšky, zaplatil poplatok, ale preukaz mi nedali,“ uviedol v jednom z rozhovorov. Problémom bol práve fakt, že úradom nedokázal dať odtlačok prsta. Pri šoférovaní teda so sebou nosil aspoň potvrdenie o tom, že urobil skúšky, ale policajti mu aj tak dali pokutu. Nepomohlo ani, keď im ukázal hladké brušká prstov.

Bangladéšska vláda kedysi zaviedla aj povinnosť poskytnúť pri kúpe SIM karty odtlačok jedného prsta. Všetci muži z rodiny tak majú SIM-ky písané na matky či manželky.

Sarkerovci trpia mimoriadne ojedinelou genetickou poruchou zvanou adermatoglyfia. Vedci jej pôvod objasnili až v roku 2007. Švajčiarsky dermatológ Peter Itin vtedy vyšetroval ženu, ktorá mala problém dostať sa do USA práve pre absentujúce odtlačky prstov. Oznámil svoje zistenia vedeckej obci a tá problém preskúmala bližšie. Zistilo sa, že za diagnózu je zodpovedná mutácia génu známeho ako SMARCAD1. Lekári tvrdia, že mutácia nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, jej príznakom sú len hladké brušká prstov.

Najmä mladší Sarkerovci majú s diagnózou problém, pretože im bráni žiť moderný život. 22-ročný Apu Sarker sa vyjadril, že s problémom sa zrejme obráti na súd a bude žiadať, aby mu diagnózu zapísali do zdravotného záznamu a mohol tak získať výnimku na úradoch.

Jedným z riešení, ktoré sa Sarkerovci chystajú vyskúšať, je skenovanie rohoviek. Tie majú totiž rovnakú vlastnosť ako odtlačky prstov: u každého človeka sú unikátne. Pri cestovaní lietadlom im zasa môže pomôcť čoraz častejšie využívané skenovanie tvárí. Jedno je isté: odtlačky prstov sa im nikdy v budúcnosti nevytvoria.