MENU
Menu
Ľudia bez obličky.

Zdravie Žijú s jednou obličkou: Chudobní kvôli prežitiu predávajú orgány

Zúfalá situácia si občas vyžaduje naozaj zúfalé riešenia. V Nepále, ktorý je jednou z najchudobnejších krajín sveta, existujú oblasti, kde má väčšina ľudí len jednu obličku. Z odporného obchodu s orgánmi profitujú najmä rôzni priekupníci, ktorí neváhajú využívať ľudskú biedu na svoje obohatenie.

Obchodníci s orgánmi navštevujú dedinu Hokse a jej priľahlé oblasti na pravidelnej báze. Ľudí potom presviedčajú, aby s nimi odcestovali do južnej Indie, kde sa odoberanie orgánov odohráva. Majú prichystané rôzne príbehy. Dedinčanom, ktorým často chýba aj základné vzdelanie, napríklad nahovárajú, že človek bez problémov prežije aj s jednou obličkou. Občas im dokonca tvrdia, že orgán opäť dorastie.

Oblička za pár stoviek
Práve tento trik fungoval aj na matku štyroch detí menom Geetha. Tá predala obličku v prepočte asi za 1800 eur. „Do našej dediny chodia títo ľudia už desať rokov. Po celý ten čas nás presviedčali, aby sme predali jednu z obličiek. Až donedávna som ponukám odolávala," tvrdí Geetha.

„Keď sa ale naša rodina rozrastala, chcela som jej zabezpečiť vlastný dom. Vždy som chcela mať kúsok zeme, ktorý by som mohla obrábať, no a s rastúcim počtom detí sa z túžby stala potreba." Geetha napokon odcestovala so svojou švagrinou do Indie a podstúpila operáciu.

Hoci celý zákrok trval len polhodinu, žena ostala v nemocnici celé tri týždne. „Keď som sa po operácii prebrala, cítila som sa, akoby sa nič nestalo. Dokonca si pamätám, aká som bola prekvapená, že už je po zákroku," spomína. „Dostala som 200-tisíc nepálskych rupií (asi 1800 eur) a odišla som domov, aby som si konečne kúpila kúsok zeme a dom."

Ďalšia katastrofa
Nasledovala však ďalšia tragédia. Geethin dom - ten, za ktorý zaplatila obličkou - zničilo 25. apríla 2015 zemetrasenie. Katastrofa pripravila o strechu nad hlavou nielen ju, ale aj iných dedinčanov. Mnohí z nich sa dnes snažia utopiť žiaľ v alkohole.

Za týchto okolností začal obchod s orgánmi samozrejme ešte viac prekvitať. Z tejto, ale aj mnohých iných oblastí urobil doslova banku na obličky. A hoci ide o ilegálny biznis, ročne sa na čiernom trhu s orgánmi predá asi sedemtisíc nepálskych obličiek.

Zrejme vás neprekvapí, že nie všetci obchodníci čakajú na súhlas dedinčanov s operáciou. Niekedy ich presvedčia, že musia podstúpiť iný druh chirurgického zákroku, neskôr im ale odoberú obličku. Neštítia sa však ani únosu či vraždy, po ktorej sa ľuďom odoberú obe obličky. Bohatí pacienti sú ochotní za obličku od mŕtveho zaplatiť až šesťkrát vyššiu sumu, než by dostal živý darca.

Geetha nie je jedinou obeťou, ktorej príbeh sa podarilo zdokumentovať. V roku 2014 napríklad magazín TIME zverejnil rozhovor s Kenamom Tamangom, ktorého k darcovstvu podvodom priviedol vlastný zať. Ten mu sľúbil dobre platenú prácu v indickom meste Chennai. Keď sa sem ale muži dostali, Kenam zistil, že ide o podvod.

„Partia mužov ma odviezla do nemocnice, kde mi povedali, že ma pripravia o obličku. Vraj sa ale nemám báť, pretože opäť dorastie, a ešte mi aj zaplatia," povedal Kenam. Sumu, ktorú dostal, neuviedol. Tie najnižšie sa ale pohybujú na úrovni 120 eur.

Či sa podobné obchodovanie s orgánmi podarí v blízkej dobe zastaviť je otázne. Zrejme však budú dedinčania z chudobných oblastí nútení predávať obličky aj naďalej.