Austrálski výskumníci zistili, že ženám sa viac páčia muži s chlpatým porastom na tvári, keď je brada skôr raritou ako normou - preto toľko obdivujú zarastených hercov Russella Branda a Brada Pitta, či futbalistu Davida Beckhama.

Záver štúdie sa dá ilustrovať na príklade, keď do v baru plného hladko oholených pánov vstúpi bradatý chlap a všetky dámy nevedia z neho spustiť oči. Platí to však aj opačne, keď najatraktívnejšie pôsobí oholený muž medzi bradáčmi.

Podľa predchádzajúcich výskumov zarastení muži pôsobia chlapskejšie a agresívnejšie, ale sú z nich romantickejší partneri.

V prírode platí, že nezvyčajne sfarbení samci majú väčšiu šancu na prežitie a častejšie sa pária, pripomína britský denník Daily Mail.

Profesor Barnaby Dixson z Univerzity Nového Južného Walesu k tomu dodáva, že u ľudí na atraktivitu brady vplývajú rôzne kultúrne vplyvy a muži si ju ľahko môžu nechať narásť alebo oholiť. Očakáva sa od nich, že sa priblížia k "optimálnemu" výzoru, predsa však platí, že móda súvisiaca s účesmi či zarastaním tváre sa pravidelne mení.