MENU
Menu

Zdravie Žena počuje krv v žilách i žmurkanie: "Nikdy som nepoznala ticho."

Ani nevie, kedy naposledy zažila úplné ticho. Gemma Cairnsová totiž trpí zvláštnou poruchou a počuje, ako jej prúdi krv v žilách. Aj keď je noc a celé jej okolie sa ponorí do ticha, ruší ju hluk, A nejde len o cirkuláciu krvi. Gemma počuje aj vlastné žmurkanie.

Žena počuje krv v žilách i žmurkanie:
Gemma si spomína, že schopnosť počuť zvuky vlastných telesných procesov má už odmalička. Že ide o čosi nezvyčajné si však uvedomila až v puberte, keď sa s tým zverila matke. Odvtedy hľadala pre svoj stav vysvetlenie a až pred tromi rokmi sa lekárom podarilo zistiť, aký má 32-ročná Škótka problém.

FOTO: Robíte aj vy po cvičení tieto chyby? Vyhnite sa im vo vlastnom záujme

V roku 2016 sa Gemma presťahovala do Glasgowu, kde sa jej konečne podarilo nájsť špecialistu. Ten žene pomohol určiť diagnózu, ktorá znie dosť komplikovane: bilaterálna veľká dehiscencia polkruhového kanála. V podstate to znamená, že žene chýba na oboch stranách maličká časť spánkovej kosti, ktorá ovplyvňuje nielen sluch, ale aj schopnosť udržiavať rovnováhu pri pohybe.

Fascinujúce fakty o chirurgii: Pacienti sa občas prebudia počas zákroku

Gemma teda dostala odporúčanie podstúpiť operáciu, čo aj skutočne urobila. V septembri 2018 jej „opravili" spánkovú kosť na pravej strane a v októbri 2019 má podstúpiť rovnaký zákrok na strane ľavej. Dočká sa konečne ticha?

Žena počuje krv v žilách i žmurkanie:
„Doktor mi povedal, že počas jedného zákroku môže chirurg pracovať iba na jednej strane," uviedla pre médiá Gemma. „Vraj je to ako s očami. Keby sa pri operácii čosi pokazilo, ostane vám aspoň jeden orgán, hoci nie na sto percent funkčný. A v tomto prípade by zákrok na oboch stranách súčasne úplne vyradil z prevádzky môj zmysel pre rovnováhu, aspoň na istý čas."

FOTO: Každodenné zvyky, ktoré sa musíte odnaučiť

„Keď niekomu poviete, že počujete, ako sa vám pohybujú oči a viečka, najprv na vás pozerá ako na blázna," tvrdí Gemma. „No a potom samozrejme chce, aby ste mu ten zvuk opísali, lenže to sa nedá. Ale trochu to pripomína zvuk, ako keď triete prstami o seba. A ako znie prúdenie krvi či tep srdca? To prvé rovnako, ako keď si priložíte na ucho pohár. A tep je zasa ako klepanie jedným palcom o prostredník. A deje sa to neustále. Neviem, ako znie ticho."

Gemmu vraj v práci diagnóza príliš neobmedzuje, horšie je to však s fyzicky náročnejšími aktivitami. Keď sa frekvencia srdca zvýši, napríklad pri behu, sú zvuky tepu priam neznesiteľné. Aj preto sa podobným činnostiam radšej vyhýba. Dúfa však, že po druhej operácii už nebude musieť.

DISKUSIA
2.10. 2019 0:00
Diskusia