Gao Liu je speváčkou a zároveň herečkou, ktorá sa objavila v niekoľkých čínskych blockbusteroch a pravidelne ju pozývali aj do rôznych televíznych relácií. V posledných mesiacoch o nej ale nebolo príliš počuť a fanúšikovia sa čudovali, kam sa podela. Začiatkom februára ale začala opäť pridávať príspevky na svojom účte na čínskej sociálnej sieti Weibo.

Svoju absenciu v online priestore vysvetlila nielen slovami, ale aj fotografiami. Na nich vidno, že herečke odpadla špička nosa. Opísala nočnú moru, ktorá sa v jej živote zhmotnila po sfušovanej plastickej operácii nosa. A zároveň zintenzívnila debatu o podobných kozmetických zákrokoch, s ktorými sa v posledných rokoch v krajine draka priam roztrhlo vrece.

„Zákrok trval štyri hodiny a myslela som si, že sa prebudím krajšia,“ uviedla Gao na sociálnej sieti. „Nečakala som, že pôjde o hodiny, ktoré povedú k nočnej more.“ Operáciu podstúpila v domnienke, že jej pomôže v kariérnom raste. Kamarátka jej odporučila plastického chirurga, s ktorým mala dobré skúsenosti, a Gao ho kontaktovala ešte v októbri 2020. Chcela len jemnú úpravu nosa, ale dočkala sa radikálnej zmeny.

Herečka tvrdí, že pred zákrokom jej chirurg povedal: „Do práce sa budete môcť vrátiť v priebehu mesiaca.“ Ako sa ukázalo, realita bola iná. Po operácii vraj Gao v nose cítila zvláštne pálenie a svrbenie. Ako sa ukázalo, rana sa zapálila a infekcia spôsobila nekrózu tkaniva.

„Koža na špičke nosa mi stále viac tmavla,“ tvrdí herečka. „Dva mesiace som strávila v nemocnici, počas hospitalizácie som prišla v dôsledku neplnenia pracovnej zmluvy o 400-tisíc juanov (asi 55-tisíc eur). A poškodenie tkanív bolo také rozsiahle, že opravnú operáciu nebudem môcť absolvovať prinajmenšom rok. Tak dlho potrvá, kým sa nos zahojí.“

Čínske médiá zistili, že klinika, kde sa Gao nechala operovať, dostala od marca do októbra 2020 päť pokút od úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nepodarilo sa však objasniť, za čo boli pokuty udelené.

Len dodáme, že v Číne sa ročne vykoná najmenej 60-tisíc ilegálnych plastických operácií. Tých legálnych je šesťkrát menej.