MENU
Menu

Zdravie Zaujímavosti o potení: Môže vás zabiť i veľa prezradiť

Pot ochladzuje telo, môže prezrádzať nervozitu, no pre vedcov znamená omnoho viac. Vedia, že chemikálie, ktoré obsahuje, dokážu zlepšiť atletický výkon a skúmajú aj vplyv mužského potu na obe pohlavia. Vynálezy v tejto oblasti sú zaujímavé, týkajú sa napríklad určenia pohlavia alebo vývoja oblečenia, ktoré ochladzuje. Pot však môže priniesť i smrť - ľudia už zomreli v snahe očistiť sa potením, kým iní sa ho rozhodli zbaviť život ohrozujúcou operáciou.

Zaujímavosti o potení: Môže vás zabiť i veľa prezradiť

Smrť v potnom stane

V súčasnosti je všetko eko a bio, ľudia chcú žiť zdravšie. Jedným z rozšírených trendov vo svete sú očistné pobyty v potných stanoch, ktoré nadväzujú na tradície rôznych kultúr, vrátane domorodých Američanov. Väčšina obradov sľubuje účastníkom silný duchovný zážitok a detoxikáciu potením. (V skutočnosti sa potom nevylučujú žiadne toxíny.) V roku 2009 si skupina ľudí v Arizone zaplatila slávnostný ceremoniál v potnej chatke v cene deväťtisíc dolárov na osobu. Hodinu po začatí obradu niekoľko ľudí chcelo opustiť horúci stan. Hoci sa cítili zle, motivačný guru James Arthur Ray ich presvedčil, aby zostali a sľuboval im skvelé výsledky. Namiesto toho v stane zomreli traja ľudia a 18 ich skončilo v nemocnici.

Prirodzené spôsoby, ktorými eliminujete zápach potu

Pot odhalí pohlavie
V roku 2015 vedci prestali študovať iba kresbu papilárnych línií. Zistili, že z odtlačkov prstov dokážu vyčítať aj iné údaje. Tím sa zameral na chemickú analýzu výlučkov potu a zo získaných informácií navrhli spôsob, ako rozlišovať mužské a ženské odtlačky. Keďže ženský pot obsahuje dvojnásobné množstvo aminokyselín, jednoduchý test odhalí pohlavie osoby s presnosťou na 99 percent. Izolovaním iných biomarkerov je možné určiť etnicitu a vek osoby. V súčasnosti vedci pracujú na vytvorení jednoduchých testovacích súprav, ktoré ponúknu okamžité výsledky. Okrem toho, analýza potu je lacná a takýto finančne úsporný a efektívny spôsob profilovania osôb je vo forenznej oblasti vždy vítaný.

Choroba ako z hororu: 11-ročné dievča potí krv

Ženy cítia kvapavku
V roku 2011 urobili ruskí vedci pokus. Do podpazušia 34 mužov vložili bavlnené tampóny. Piati z nich sa liečili na kvapavku, 13 mali inú pohlavne prenosnú chorobu a iba šestnásti boli zdraví. Po hodine tampóny odstránili. Potom tím požiadal 18 žien, aby ich ovoňali a zo zoznamu vybrali slovo, ktoré najlepšie vystihuje pach. Museli tiež hodnotiť potné vzorky na desaťbodovej stupnici príjemnosti. Medzi tampónmi od zdravých mužov a tými s pohlavnou chorobou bol výrazný rozdiel. Ženy označili pot polovice pacientov s kvapavkou za „hnusný", a to isté povedali o 32 percentách ostatných vzoriek. Pot približne 26 percent zdravých mužov označili ako „kvetinový", to isté hodnotenie dostalo iba desať percent vzoriek z infikovanej skupiny. Vedci nevedia, odkiaľ pochádza táto schopnosť ženského nosa. Dospeli k záveru, že dôvodom by mohol byť evolučný mechanizmus na vylúčenie rizikových sexuálnych partnerov.

Pot núti mužov spolupracovať
V roku 2013 vedci podrobili mužských dobrovoľníkov zaujímavému testu - zisťovali ich reakcie na androstadienón, feromón, ktorý obsahuje mužský pot. Štyridsať ľudí rozdelili do dvojíc, aby hrali počítačovú hru. Každý hráč striedavo dával finančnú ponuku, ktorú druhá osoba mohla prijať alebo odmietnuť. Po chvíli vedci hru prerušili, aby účastníkom dali privoňať androstadienón. Žiadny z dobrovoľníkov nevedel, kto feromón dostal a kto nie. Hra pokračovala a vedci si všimli zvláštnu zmenu u účastníkov, ktorí si „čuchli" k androstadienónu. Ich hladiny testosterónu stúpli, ale namiesto toho, aby zdiveli boli veľkorysejší a kooperatívnejší. V priemere ponúkli hernému partnerovi o pol eura viac a akceptovali ponuky, ktoré im nepriniesli žiadny zisk.

FOTO: Najbláznivejšie triky ako sa chladiť bez klímy

Móda priateľská k potu
V roku 2015 sa MIT Media Lab a New Balance spojili, aby vytvorili materiál bioLogic - „živú kožu", ktorý dýcha, keď detekuje potenie. Použili baktériu Bacillus subtilis natto, ktorá je citlivá na vlhkosť a pre ľudský organizmus neškodná. Zvyčajne žije v pôde, ale výskumníci ju „votkali" v určitom vzore do textílie. Prototyp špeciálneho odevu predviedol tanečník, ktorému sa v odozve na potenie na chrbte trička vytvorili malé trojuholníkové otvory. Vysoká vlhkosť potu baktérie prinútila stiahnuť sa, čo spôsobilo otvorenie okrajov vzoru, čím získal odev zaujímavý vzhľad.

Riskantný chirurgický zákrok
Približne 7,8 milióna Američanov trpí hyperhidrózou alebo nadmerným potením. V prípade Alissy Brownovej bol stav neúnosný - mala neustále mokré ruky. V škole sa hanbila, mala kvôli poteniu nízke sebavedomie a musela sa vzdať kreslenia. Keď mala 12 rokov, svitla jej nádej na lepšiu budúcnosť - rizikový zákrok nazvaný endoskopická hrudná sympatektómia. Počas neho lekári musia vyradiť z činnosti pľúca a preseknúť sympatikový nerv za pohrudnicou v blízkosti stavcov a spôsobuje nadmerné potenie rúk. K rizikám operácie patria arytmia, extrémna hypotenzia a dokonca smrť. Alissa sa pre zákrok rozhodla, keď mala 23 rokov. V roku 2015 absolvovala operáciu. Podanie rúk, šoférovanie, písanie či kreslenie už pre ňu nie sú traumou. Bohužiaľ, trpí kompenzačným potením - vedľajší účinok operácie je, že spôsobuje mierne až ťažké potenie kdekoľvek inde na tele. Podľa jej slov je to lepšie, než neustále mokré ruky.

DISKUSIA
23.8. 2019 15:00
Diskusia