MENU
Menu

Zdravie Zaujímavosti o močení: Poznatky, o ktorých ste netušili

Priemerný zdravý človek vylúči denne okolo 1,5 litra moču. Na toaletu chodíme štyri až osemkrát, teda ak si v piatok večer nesadnete na pivo. Moč obvykle spláchneme, alebo sa naň na rozlúčku zadívame v pisoári. Ale táto tekutina nie je len odpadom. Pár informácií o moči zaručí, že sa naň budete pozerať úplne inak ako doteraz.

Zaujímavosti o močení: Poznatky, o ktorých ste netušili

Plné bazény

Močiť v bazéne sa nepatrí aj preto, že chemické látky vo vode môžu s močom škaredo zreagovať a škodiť pokožke aj pľúcam. Pritom vzorka z bazénov a vírviek na celom svete permanentne ukazujú prítomnosť moču. Kto sa neudržal? To sa už nedozvieme, ale myslite na to, v čom sa kúpete, ak pôjdete do vírivky medzi sviežo usmiatych seniorov.

Skutočný Rain Man: Kim Peek čítal dve strany naraz a nevedel si zapnúť gombík

Encyklopédia látok
Čo je to vlastne moč? Voda a plus odpadové látky z tela A tých je celá plejáda. V roku 2013 vedci po siedmich rokoch rozlúštili úplné zloženie ľudského moču a boli šokovaní, čo v ňom našli. Viac ako 3000 chemických zlúčenín. 72 bolo produktom baktérií, 1453 pochádzalo z nášho tela a 2282 látok sa do moču dostalo vďaka zlému životnému prostrediu, nesprávnej strave, z kozmetiky, z hormonálnej antikoncepcie a podobne. Moč je teda dokonalým prehľadom o našom živote.

Za tri mesiace pribral 15 kíl, mladý hrdina chce zachrániť otcovi život

Pravidlo 21 sekúnd
V roku 2014 skúmali vedci dĺžku močenia a zistili zaujímavú vec. Každý cicavec väčší ako potkan štandardne močí približne 21 sekúnd. Mačka domáca za tento čas zo seba dostala päť mililitrov, ale napríklad slon až 18 litrov. To je iná sprcha. Podobný čas močí aj človek a objem močového mechúra môže byť až 600 mililitrov a toľko zo seba aj dostane.

Moč ako budúcnosť
Moč sa vo vesmíre filtruje a robí sa z neho voda. Dokonca sa uvažuje o tom, že by sa stal hlavnou tekutinou na pestovanie rastlín vo vesmíre. Tak isto sa moč používa ako aktivátor kompostu, keďže je plný dusikatých látok. No a v roku 2015 vedci prvý raz použili moč na výrobu elektriny. Moč umožňuje rast baktérií, ktoré dokázali produkovať malé množstvá energií. Zatiaľ technológia MFCs, ako ju nazvali, stačí na nabitie mobilov, či batérií, ale ktovie. Možno raz nebudeme do automobilov tankovať benzín, ale nám bude stačiť počas jazdy viac piť.

Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť

Tehotenský test od IKEA
Tento predajca nábytku je dosť inovatívny v reklamných kapaniach a v roku 2018 umiestnil na reklamu s detskou postieľkou výzvu, aby ženy stránku omočili, ak chcú vedieť, či postieľku budú potrebovať. Papier totiž obsahoval špeciálnu chémiu, na báze tehotenského testu, ktorá dokázala určiť, či je žena tehotná. Pretože aj to sa prejaví ako prvé v moči.

DISKUSIA
4.8. 2019 20:00
Diskusia