MENU
Menu
Halucinácia.

Zdravie Zaujímavé fakty o halucináciách: Dávajte si pozor na kávu, čaj aj oči iných ľudí

Vidieť jednorožca, škriatkov, modelku, ktorá na vás volá len v tangáčoch, aby ste ju pomilovali na zadnom sedadle limuzíny. Jednoducho haluze. Veci, ktoré si myslíte, že existujú, ale ostatní o nich netušia. Halucinácie môžu byť skutočnejšie, ako si myslíte. A netýkajú sa len ľudí z liečební.

Jeden z dvadsiatich
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) testovala 31-tisíc ľudí ohľadom ich duševného zdravia. Výsledok šokoval. 1 z 20 ľudí sa priznal, že počas života zažil halucinácie. Pritom nešlo o ľudí duševne chorých, narkomanov, dokonca ani nepili alkohol. WHO nakoniec uznala, že halucinácia nemusí byť znakom duševnej poruchy, ale je skrátka súčasťou života podobne ako fenomén zvaný dejá vu.

Pozor na kávu a čaj
Káva aj čaj môžu vyvolať zvukové a sluchové halucinácie ako prakticky všetky nápoje a jedlá s vyšším obsahom kofeínu. Ak sa dostanete na hranicu 315 miligramov kofeínu, ktorá sa dá dosiahnuť napríklad aj troma silnými dvojitými espresami alebo šiestimi šálkami čierneho čaju, môžete mať zmenené stavy vedomia. Takéto množstvo je rizikové už nielen pre srdce, ale práve aj pre nervovú sústavu, ktorá zrazu dokáže sprostredkovať človeku informáciu, ktorá sa nezakladá na pravde.

Halucinácia do desať minút
Na rozdiel od enormného príjmu kofeínu existuje spôsob, ako mať halucináciu celkom bezpečne a do desať minút. Vyskúšať to môžu všetci. Experiment trvá desať minút a potrebujete sa len pozerať do očí inej osoby. Priamo a ideálne bez žmurkania. Experiment vymyslel taliansky psychológ Giovanni Caputo. Testoval 20 ľudí, aby zistil, či tento jednoduchý čin môže zmeniť ich vedomie. A môže. Všetci získavali isté druhy halucinácii.  Najviac ľudí videlo v tvári druhého deformáciu.  Ďalšia skupina tvrdila, že vidí monštrum. Ďalší by odprisahali, že pozerajú na svoju vlastnú tvár a najmenej početná skupina našla v druhom tvár príbuzného.

Pozor na šikanovanie
Ak sa vám to niekedy v živote prihodilo, čítajte pozorne. Deti, ktoré boli do osemnásteho roku života, teda na základnej a strednej škole, vystavené sociálnej izolácii a šikanovaniu, majú tendenciu zažívať zvukové aj sluchové halucinácie častejšie ako deti, ktoré kolektív prijal. Šance takýchto detí, že z imaginárnych priateľov presedlajú priamo na hlasy v ich hlave, je päťkrát vyššia ako u ostatnej populácie.