MENU
Menu
a

Zdravie Zaručený nápoj proti starnutiu? Tekuté zlato je skôr smrtiace

Ľudí od nepamäti znepokojuje nevyhnutnosť starnutia. Dnes majú k dispozícii stovky krémov proti vráskam či možnosť podstúpiť plastickú operáciu, aby vyzerali mladšie. No a v 16. storočí vo Francúzsku pre zmenu bojovali proti starnutiu zlatom. Bohatá vrstva si ho vedela dopriať v tekutom stave a ako správne predpokladáte, účinky mohli byť aj smrtiace.

Zaručený nápoj proti starnutiu? Tekuté zlato je skôr smrtiace
Diane de Poitiers nikdy nenosila kráľovskú korunu, no žila na dvore Henricha II. a mala na aristokratov istý nezanedbateľný vplyv. Niet divu, keď bola milenkou kráľa. Súčasníci ju opisovali ako múdru renesančnú ženu, patrónku umelcov a tú, ktorá organizovala vzdelávanie detí z bohatých rodín.

FOTO: Mačky na historických obrazoch: Bizarné tvory, ktoré vás zaručene rozosmejú

Zdalo sa, že nestarne. Francúzsky historik Brantôme raz napísal o stretnutí s Dianou. Bolo to šesť mesiacov potom, ako vo veku 66 rokov zomrela. Priznal, že nevedel veľa o jej elixíroch mladosti, ktoré denne užívala, no tvrdil, že ak by aj žila ešte ďalších sto rokov, nezostarla by ani o deň. Takú hladkú vraj mala tvár. Zrejme to však bolo zásluhou genetiky a nie koktejlu oxidu zlatitého a dietyléteru, ktorý si dopriala každý jeden deň. Práve užívanie tejto substancie ju zrejme stálo život.

Najkrutejší trest v dejinách: Odsúdencov čakala absurdná brutalita

Boj proti starnutiu bol hitom tej doby. V apatiekach sa predávali rôzne prípravky, ktoré mali zaručiť mladistvý vzhľad: od oleja zo škorpiónov až po vývary z pavúčích sietí. Pitie tekutého zlata sa však datuje oveľa ďalej než do 16. storočia. Už rímsky spisovateľ Plínius Starší na prelome letopočtov hovoril o zlate ako o prostriedku proti vredom. Čínsky alchymista Wej Bojang v treťom storočí hovoril o zlate ako o látke nesmrteľnosti, ktorá zaručí svojim užívateľom dlhovekosť. Ani starovekí Egypťania nedali na omladzovacie účinky zlata dopustiť, vyplývalo to z faktu, že tento kov nehrdzavel.

Recepty, v ktorých figuruje zlato, sa dostali aj do diel francúzskych medikov. Dokonca aj pápež Ján XXI. v roku 1578 písal o zlatej vode, ktorá uchováva mladosť. Podľa neho stačilo dať prvý deň do moču panenského dieťaťa úlomky zlata, striebra, železa, medi, oceli a olova. Na ďalší deň pridať biele víno, o deň neskôr šťavu z fenikla, vaječné bielka, materské mlieko, červené víno a znovu vaječné bielka. Po šiestich dňoch bola táto nechutnosť hotová.

Stredoveké bizarnosti: Keď súdili mŕtveho pápeža

Ako sa ukázalo, pitie zlata bolo smrtiace a nie omladzujúce. Zabilo aj Dianu de Poitiers, ktorá zomrela v roku 1566. Jej ostatky objavili počas vykopávania masového hrobu a neskôr analyzovali jej vlasy. Ukázalo sa, že zomrela na následky chronickej intoxikácie zlatom. Aké poučenie z toho plynie? Nie je všetko elixír mladosti, čo sa blyští. A zlato už vôbec nie. Proti starnutiu však funguje: zabije človeka skôr, než sa staroby dožije.

DISKUSIA
30.9. 2018 0:00
Diskusia