MENU
Menu
Choroba.

Zdravie Základná vec proti chrípke: Nepodceňujete ju náhodou aj vy?

V chladnom období je prevencia proti chrípke vysoko aktuálnou záležitosťou, no na svoje zdravie treba dbať celoročne. Aj preto prichádzame s odporúčaním, aby ste nezabúdali na jeden dôležitý krok. Znie to možno otrepane, ale povedzte úprimne - ako dôkladne si umývate ruky?

Ruky plné chorôb
Vec, ktorú nás rodičia učia odmalička, býva často podceňovaná. Odborníci pritom vyčíslili, že až 80 percent infekcií sa šíri práve rukami. Ak sa chytíte napríklad kľučky na toalete, rukoväte v autobuse, vezmete v obchode peniaze od predavača alebo stlačíte číslo vo výťahu - tam všade na vás číhajú choroboplodné zárodky. Nesiete si ich so sebou a ďalším kontaktom opäť šírite. Nehovoriac o tom, že sa nimi môžete sami nakaziť a ľahnúť na niekoľko dní s nepeknou chorobou. Najčastejšie sa rukami šíria ochorenia dýchacích ciest, hnačky aj žltačka typu A.

Umývanie ako prevencia
Práve praobyčajné umývanie rúk sa tak stáva krokom číslo jeden, ktorým predchádzame nákazám. Voda nestačí, treba aj mydlo - ideálne dezinfekčné, aby boli zárodky z rúk skutočne odstránené. Mydlenie by malo byť poctivé, a to na dlaniach, ich chrbtoch i medzi prstami, aby špiny nemali šancu. Ak si ledabolo strčíte ruky pod tečúcu vodu a považujete to za dostatočnú hygienu, ste na omyle. Navyše treba vedieť, že ruky je nutné si aj utrieť, nakoľko na mokré sa baktérie chytajú oveľa viac.

Nielen po návšteve toalety
Keď už opakujeme takú základnú vec, akou je umývanie rúk, pripomeňme si aj to, kedy to treba robiť. Nielen pred jedlom či po návšteve toalety, ale aj po príchode domov zvonka, pred varením či po smrkaní a kýchaní. Počas dňa si dajte tú námahu a sledujte, koľkými činnosťami sa vám na ruky dokážu nalepiť baktérie - je ich naozaj množstvo. Ak práve nemáte na dosah vodu a mydlo, použite antibakteriálny gél či penu. Sú šikovnou náhradou, ktorú môžete mať stále po ruke. Vaše zdravie to ocení.

Nepreháňať, ale chrániť sa
Myslite teda na seba aj svoje okolie a povýšte dôkladné umývanie rúk na nehynúci zvyk. Zväčša to tak býva, že sa “chytia” aj najbližší a hneď máte okolo seba hygienickejšie prostredie. Vytvoriť sa dá zmenou napríklad k mydla za dezinfekčné či častejšou výmenou uteráku. Ani s umývaním to totiž netreba preháňať a hnať do extrému. Umývať pravidelne áno, ale nie tak, aby ste celkom odstránili dobré baktérie z rúk. Aj v tomto prípade platí, že všetko s mierou.