MENU
Menu
Chrípka.

Zdravie Zabudnite na coronu, svet trápia oveľa smrtiacejšie vírusy

Corona je mexické pivo a dosť nepríjemný čínsky suvenír. Novinka z Čínyale rozhodne nie je to najobávanejšie, čo sa v oblasti virológie na svete objavilo. Existujú obávanejšie vírusy, ktoré stoja za smrťou nie tisícok, ale státisícov ľudí ročne. Mnohé z nich môžete chytiť aj priamo na Slovensku.

Chrípka
Tá „bežná“ chrípka, na ktorú tvrdíme, že nám stačí vitamín C, jedno vrecko teplého nápoja z lekárne a nejako to rozchodíme. Tak presne tento vírus zabije ročne na svete od 300 do 500-tisíc ľudí. Áno, každý rok. Pol milióna odíde zo sveta na ochorenie, o ktorom si povieme, že to nič nie je. Prípady úmrtí na chrípku sú každoročne aj na Slovensku.

HIV
Vírus je daňou za slasť. Podľahli mu mnohé slávne osobnosti a hoci včasná diagnostika a liečba dokáže život pacientov dnes výrazne predĺžiť, ročne na jeho následky umiera bezmála milión ľudí a pribudne 1,8 milióna nových prípadov. Najvyššia úmrtnosť je v krajinách tretieho sveta, ale nakaziť sa je možné kdekoľvek. Aj na slovenskej diskotéke.

Vírus pravých kiahní
Na Slovensku sme proti tomuto vírusu očkovaní. Kiahne však sprevádzajú ľudstvo od dávnych civilizácií. Hojne kosil napríklad už aj v Egypte tri storočia pred našim letopočtom. Svetová zdravotnícka organizácia síce vyhlásila kiahne za globálne eliminované, ale napríklad v 18. storočí v Európe tento vírus skántril ročne okolo 400-tisíc ľudí. Vírus však úplne nezmizol z povrchu zemského a odhaduje sa, že za posledných 100 rokov zabil okolo 500 miliónov ľudí.

Vírus Marburg
Objavil sa v nemeckom meste Marburg v roku 1967 a po meste dostal aj pomenovanie. Je extréme smrteľný. Hoci nemá na konte vysoké počty mŕtvych, tak úmrtnosť presahuje 87 percent. Jeho obete sa počítajú v stovkách.

Horúčka Dengue
Tropická záležitosť, ktorú prenášajú komáre. Dostať ju môžete napríklad aj na dovolenke v Thajsku či na romantickej Srí Lanke. Ročne je týmto vírusom zasiahnutých okolo 400-tisíc ľudí. Jednou z výhod vírusu však je, že pre naše telo nie je až tak extrémne nebezpečný a správna liečba a pokoj na lôžku dávajú šancu na vyliečenie. Umiera len asi päť percent nakazených, čo je ale pri množstve osôb, ktorý horúčka každoročne zasiahne, stále dosť veľké číslo.