MENU
Menu
a

Zdravie Vyšší o 15 centimetrov: Klinika ponúka bizarný zákrok

Klinika na predlžovanie končatín, ktorá sídli v nevadskom Las Vegas, si prednedávnom vyslúžila nielen vlnu pozornosti, ale aj kritiky. Ponúka totiž naozaj bizarnú službu: vraj vie spraviť človeka vyšším.

Klinika LimbPlastX si účtuje za jednu procedúru v prepočte 70-tisíc eur. Výmenou za peniaze vraj jej špecialisti dokážu urobiť človeka vyšším až o 15 centimetrov. Nie je to síce malá suma, ale mnohí sú ju za odstránenie pocitu menejcennosti ochotní zaplatiť. Hlavný konzultant kliniky Kevin Debiparshad tvrdí, že len v roku 2019 sa u nich nechalo „zväčšiť“ 30 mužov a vďaka mediálnej pozornosti ich má byť tento rok podstatne viac. Procedúra trvá len 90 minút, ale výsledky sú viditeľné až po roku.

Ako zákrok prebieha? „Rozrežeme kosti v nohách,“ uviedol Debiparshad, „buď stehenné kosti, alebo píšťaly. Do nich vložíme špeciálne zariadenia, ktoré sa postupne rozťahujú. V konečnom dôsledku to človeka urobí vyšším. Nejde pritom o žiadny výrazný zásah do tela, operáciu robím vďaka rontgenovým snímkam a pacient nie je v celkovej narkóze.“

Zariadenia v nohách potom pacienti ovládajú diaľkovo a za jeden deň narastú asi o milimeter. Musia tiež absolvovať mesačnú rehabilitáciu. Po roku sa zariadenia vyberú a človek ostane vyšším.

Operácie na predlžovanie končatín sa vykonávajú už desaťročia, ale LimbPlastX je prvou firmou, ktorá ich na západe robí výhradne za kozmetickým účelom. Kedysi sa takéto zákroky používali pri liečbe pacientov so strelnými poraneniami či inými podobnými diagnózami. Dnes sa robia kvôli vzhľadu.

„90 percent pacientov sú muži,“ vraví Debiparshad. „Na nich je v spoločnosti vyvíjaný oveľa väčší tlak a mnohí z nich hľadajú cestu, ako vyrásť. Chceme im pomôcť.“ Doktor si myslí, že takéto zákroky budú v budúcnosti také bežné, ako sú dnes plastiky prsníkov či úprava nosa.