Menu
zdroj: Shutterstock
Man,Wearing,Soft,Slippers,At,Home,,Closeup

Zdravie Výber papúč môže byť vedou, viete sa zorientovať v ponuke?

Ponožkové, gumené, ortopedické, rovné či s platformou, papúč nájdete od výmyslu sveta. Zdravé nemusia byť len ortopedické. Na čo si pri výbere dávať pozor?

Obľúbené papuče sú pre mnohých symbolom tepla a domova. Prídete po celom dni, vyzujete si topánky a vhupnete do mäkkých papúč. Všetko z vás zrazu opadne. Na čo si pri výbere dávať pozor? Pri výbere papúč zohľadnite, koľko času v nich budete tráviť a po akých povrchoch sa budete pohybovať.

Špička nerozhoduje

„Obľúbené ponožkové papuče, ktoré si len navlečiete na nohy a nemajú žiadnu podrážku, sú vhodné len pri pozeraní televízie,“ vysvetľuje podiatrička BSc (HONS) Pod Med Denisa Mertl MCPod. „Ak strávite čas pri sporáku či upratovaním a lietaním po schodoch, mali by ste mať kvalitnejšie papuče. Ak nemáte problémy napríklad s kolenami alebo chrbtom, nemusia byť ortopedické.“ Bez problémov nájdete aj zdravé, správne tvarované a mäkké papuče, ktoré zvládnu výrastky na päte. To, či si vyberiete papuče s otvorenou alebo so zatvorenou špičkou, je len na vás. Nemusíte sa tak orientovať len na tvrdšie korkové modely.

Ktoré papuče vám skrátia svaly?