Všetko, čo ste chceli vedieť o grafológii
6. 1. 2009, 4:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 19:39)

História grafológie
Dokáže grafológia naozaj odhaliť ľudskú osobnosť? Je možné, aby grafológ z nášho písma vyčítal to, čo je pre iných ľudí skryté, alebo to je len zavádzajúca veda, ktorá s odhalením povahových rysov človeka nemá nič spoločné? Poodhaľte spolu s nami pravdivosť tvrdenia, či grafológovia vedia čítať medzi riadkami.
Nevie sa presne, kedy sa začalo prvé skúmanie rukopisu človeka, no asi za prvú zachovanú analýzu rukopisu sa pokladá rozbor písma rímskych cisárov historikom Suetoniusom na konci prvého storočia nášho letopočtu. Kto vlastne určil základné pravidlá grafológie nie je známe, no prvá kniha, ktorá sa tomuto vednému odboru venovala, je určite kniha talianskeho lekára Camila Balda, ktorá vyšla v roku 1622. O ďalší rozvoj grafológie sa postarala francúzska cirkev, a vo Francúzsku tiež vznikla v roku 1871 prvá grafologická škola, ktorú založil Jean-Hippolyte Michon.
Analýza písma – ako skúma písaný text grafológ
Odhadnúť z písma povahu človeka je z jedného textu dosť zložité, pretože text môže mať viacero podôb. Možno ste si to ešte nevšimli, ale písmo sa u každého trochu mení, keď sa text obsahovo líši – je rozdiel, keď píšete zamilovaný list, motivačný list do zamestnania alebo len odpisujete nejaký text. A na písmo má určite vplyv aj momentálna nálada.
Podľa grafológov sa však povaha človeka dá zistiť aj z jedného napísaného textu. Text však musí byť napísaný na čistom hárku papiera, najlepšie plniacim perom. Grafológ totiž neskúma len jednotlivé slová, ale hodnotí celý rukopis ako jeden celok. Čistý hárok papiera je pre grafológa ideálny, pretože podľa vzdialenosti jednotlivých riadkov, šírky okrajov, či jednotlivých slov, zistí toho viac, ako keby ste písali len na papier s linajkami.
Ak ste extrovert, čiže ste zameraný na vonkajší svet, „usvedčí“ vás z toho široký ľavý okraj. Introvert, čiže človek uzavierajúci sa do seba, má naopak úzky ľavý okraj. Pokiaľ sa ľavý okraj rozširuje, človek túži po nezávislosti, ak sa zužuje, má človek nedostatočné sebavedomie. Nepravidelné zarovnávanie riadkov vypovedá o zlom správaní, nespoľahlivosti, či psychickej labilite.
Ste človek váhavý? Písmo vás prezradí ak začnete písať ďalej od horného okraju papiera, no zároveň podáva dôkaz aj o vašej štedrosti. Ak však začnete písať tesne pod horný okraj, svedčí to o vašej netrpezlivosti, a takýto človek nič neodkladá na neskoršie.
Ak je vaše písmo väčšie ako štyri milimetre je to dôkaz vašej otvorenosti, nezávislosti a štedrosti, ale môže to byť aj znakom arogancie a nafúkanosti. Malé písmo svedčí o vašom malom sebavedomí a skromnosti, ale tiež o trpezlivosti a perfekcionizme.
Sklon riadkov a písmen môžu tiež o pisateľovi dosť napovedať. Ak vám riadky stúpajú nahor - ste optimista, ak vám riadky klesajú - ste duševne nevyrovnaný človek, ale zároveň máte dobrú intuíciu a tvorivosť. Depresiu u vás určite odhalí to, ak vám riadky v strede klesajú, a na konci opäť stúpajú nahor. Ak vám však stred riadku stúpa nahor, a na konci klesá, prezrádza to vašu nedostatočnú vytrvalosť. A čo prezrádzajú medzery medzi písmenami?
Pravidlo grafológie hovorí, že slova by mali byť od seba vzdialené na veľkosť jedného písmena. Ak je táto vzdialenosť menšia, človek túži po spoločnosti iných ľudí, pretože má strach zo samoty. Ak je medzera medzi slovami väčšia, môže ísť o malé sebavedomie alebo o nezáujem druhých ľudí.
Je grafológia naozaj spoľahlivá?
Na túto otázku je odpoveď ťažšia vďaka dvom psychológom z hebrejskej univerzity – Efratovi Neterovi a Gershonovi Ben-Shakarovi, ktorí urobili rozsiahlu štúdiu grafológie a grafológov. Viac ako tisícdvesto textov predložili šesťdesiatim trom grafológom, kde zistili veľkú zaujímavosť. Pokiaľ grafológ nemal k dispozícii životopisné údaje o pisateľovi, ale len nejaké odpisy textu, analýzy rukopisov dopadli veľmi zle.
Neskôr to potvrdil aj austrálsky štatistik Geoffrey Dean, ktorý sa zaoberal dvomi stovkami vydaných grafologických štúdií. Ak text neobsahoval niečo o pisateľovi, ale bol to len odpísaný text - analýza povahy človeka bola takmer nulová.
Napriek tejto štúdii, ktorá ukázala nespoľahlivosť grafológie, vo Francúzsku služby grafológov využívajú najmä zamestnávatelia pri prijímaní nových uchádzačov o prácu, keď rukou píšu svoj životopis i motivačný list. Grafológia sa však najviac využíva najmä pri overovaní pravosti rukopisov, kde je spoľahlivosť takmer stopercentná.
Písanie je výsledkom zložitej činnosti centrálnej nervovej sústavy, ktorá ovláda činnosť svalov, a tak je každé písmo jedinečné. Nikdy nenájdete rovnaké písmo pri dvoch ľuďoch - dá sa povedať, že rukopis je každého vlastný odtlačok. Tak ako daktyloskopia zisťuje totožnosť človeka podľa odtlačkov prstov, dá sa za určitých podmienok aj podľa písma určiť povaha každého človeka.
Autor: Recber
-->