MENU
Menu
Röntgen.

Zdravie Všetkého veľa škodí: Opaľovací krém zlomil žene 10 rebier

Chrániť sa pred slnečným žiarením je nevyhnutné. Ani s opaľovacím krémom to však netreba preháňať. Čínski lekári nedávno riešili pomerne bizarný prípad, v ktorom bol zakomponovaný práve tento ochranný prostriedok. Ako sa zistilo, krém zlomil žene desať rebier.

20-ročná žena z provincie Če-ťiang vo východnej Číne začala najprv pociťovať bolesť pri kašľaní. Začala totiž spávať na zemi len na slamenej podložke kvôli bolestiam chrbta. Spočiatku si myslela, že je alergická na slamu, a rovnako to vyhodnotil aj jej lekár. Kašeľ však neustával a čoskoro sa k nemu pridružil oveľa vážnejší problém.

Po pár dňoch záchvatov prudkého kašľa zrazu ženu silno pichlo v ľavej časti hrudníka. Bolesť pretrvávala a pacientka šla ihneď do nemocnice. Tu jej urobili röntgen a zistili, že má viacero zlomených rebier. Pritom však vravela, že sa jej nestal žiadny úraz.

To primälo lekárov, aby pátrali ďalej. Napokon sa im podarilo zistiť, že pacientka má výrazne zrednuté kosti. Bola nielen hlboko pod celoštátnym priemerom, ale aj pod priemerom Číňaniek starších než 70 rokov. V krvi tiež mala kritický nedostatok vitamínu D, vápnika a fosforu.

Doktori 20-ročnej žene kládli otázky, či v poslednej dobe nerobila čosi nezvyčajné. A tak sa dopátrali príčiny jej stavu. Pacientka im povedala, že sa nechcela pri chodení po vonku spáliť, a tak radšej zostávala čo najviac doma a natierala sa celý rok opaľovacím krémom s ochranným faktorom 50. Vtedy sa spájala s vyšším spoločenským postavením a bohatstvom.

Čínska posadnutosť bledou, takmer bielou pokožkou je dobre známou a zdokumentovanou tradíciou, ktorá sa ťahá až do stredoveku. Roľníci totiž boli opálení s celodennej práce na poli, zatiaľ čo pleť aristokratov a úradníkov bola svetlá.

20-ročný človek dokáže potrebné množstvo vitamínu D načerpať zo slnečného žiarenia. Stačí stráviť týždenne trikrát po 20 minút vonku. Lenže pri tom nesmie byť natretý silnou vrstvou opaľovacieho krému. Aj tu teda platí, že všetkého s mierou.