Genetickí mutanti
Tour de France v roku 2020 nebola o nič menej náročná než predchádzajúce ročníky. Jazdci za dvadsaťdva dní odpedálovali vyše tritisícštyristo kilometrov s veľkým počtom výstupov, niekedy až nad tritisíc metrov.

Žiadna iná športová súťaž na svete netrvá tak dlho, pritom musíte šliapať deň čo deň, cez kopce, v daždi aj v horúčave, v ťažkom teréne. A víťazi? To sú genetickí mutanti. Skutoční mutanti. Takých na planéte nenájdete veľa.

Pľúca v norme
Podľa odborníkov musia mať cyklisti okrem tvrdého tréningu aj určité genetické predpoklady. Väčšina z nás si nedokáže ani predstaviť, aká kondička je potrebná na zvládnutie niečoho podobného.

Srdce, pľúca a svaly cyklistu nielenže pracujú výnimočne, ale ich práca je ideálne skoordinovaná.  Všetko funguje ako hodinky: pľúca sa postarajú o kyslík, srdce dodá svalom okysličenú krv a svaly pomocou kyslíka produkujú energiu. Pritom iba kapacita pľúc jazdca  je porovnateľná s bežným smrteľníkom, v ďalších ukazovateľoch sú priam priepastné rozdiely.

Väčšie srdce
Trénované srdce vypudí do krvného obehu pri jednom sťahu viac krvi ako srdce nešportovcov. U priemerne vážiaceho človeka je to sedemdesiat až osemdesiat mililitrov krvi, v prípade športovca stoštyridsať až stošesťdesiat mililitrov. Pri najvyššej fyzickej námahe sa však tento objem môže zvýšiť až päťnásobne!

Osobitnou kapitolou je tep. U zdravého človeka dosahuje v pokoji asi šesťdesiat úderov za minútu, u cyklistov je to o polovicu menej. Zato v podmienkach extrémnej záťaže pulz jazdcov dosahuje hranicu dvesto. Štúdia z roku 2007 zasa zistila, že srdce profesionálnych cyklistov je väčšie od bežného aj o štyridsať percent.

Vypracované svaly
Rovnako je dôležité, aby svaly na nohách využili čo najviac z krvi, ktorú im srdce dopraví. Každý z nás si túto schopnosť môže vylepšiť tréningom, ale len po určitú hranicu. Profesionálni cyklisti ju majú extrémne posunutú – jednoducho sa s tým narodili.

Samozrejme, len vrodené predispozície nestačia. Iba gény z človeka jazdca neurobia. Cyklista so správnymi genetickými vlastnosťami sa bez tvrdého tréningu nedostane nikam.