Dali ste sa zmerať profesionálnej poradkyni a utratili ste imanie za novú podprsenku – ale stále to nie je ono? Odborníci sa domnievajú, že vedia prečo. Sue McDonaldová, špecialistka na podprsenky, zistila, že veľkosti podprsenky boli vyvinuté z veľkosti bluzónu mužských vojenských uniforiem z prvej svetovej vojny.

Kritici tvrdia, že takéto miery nie sú dnes vôbec vhodné pre ženy. Atul Khanna, plastický chirurg povedal, že zatiaľ čo ženy vtedy boli typicky štíhlejšie a mohli mať chlapčenské postavy, dnešná žena je v prsiach oveľa plnšia. Asi 60 percent žien vo Veľkej Británii trpí nadváhou alebo obezitou – čo znamená, že sa milióny z nich snažia nájsť podprsenku, ktorá by im vyhovovala.

Joanna Scurryová, expertka z Portsmouthskej univerzity, ktorá podnikla samostatný výskum v oblasti mier pre podprsenku, povedala, že takzvaný košíčkový veľkostný systém bol navrhnutý tak, aby nikdy nešiel nad veľkosť D. „Náš výskum ukazuje, že prsia žien sa zväčšujú, no merací systém je stále menej presný,“ povedala. „Vo Veľkej Británii a v mnohých ďalších častiach sveta sú ženy stále vyššie a zaznamenávame aj nárast veľkosti prsníkov. Atul Khanna, ktorý vykonáva zmenšovacie operácie prsníkov u žien, ktoré majú také veľké bolesti, že operácia je jediná možnosť, ako im uľaviť, požiadal skupinu žien s nadváhou o opis svojich príznakov. Zhodoval sa s príznakmi pri zle padnúcej podprsenke, napríklad s bolesťami chrbta a krku. Deväť z desiatich žien uviedlo, že podprsenka im spôsobuje bolesť.

35 percent malo bolesti ramien, 20 percent bolesti krčnej chrbtice a podobný počet žien aj bolesti chrbta. Khanna, ktorý je členom britskej asociácie estetických plastických chirurgov, tiež zistil, že podprsenka s údajne zlou veľkosť podľa tradičného systému bola často lepšiu kondíciu, než ten, ktorý bol údajne správnu veľkosť. Nielen ženy s nadváhou však majú s podprsenkou ťažkosti.

Štíhle ženy s väčším poprsím tiež dôverne poznajú problémy so spodnou bielizňou. Podprsenky s veľkými košíčkami totiž majú aj veľký rozmer cez chrbát a naopak. Súčasný systém čerpá podklady pre určenie veľkosti z dvoch meraní: jedného pod poprsím a jedného cez poprsie, ktoré udáva veľkosť košíčka. Atul Khanna navrhol podprsenku s názvom Optifit, ktorá je vytvorená na základe troch meraní a má lepší tvar, vyhovujúci súčasnému ženskému telu.