Syndróm Japoncov

Už ste počuli pojem "parížsky syndróm"? Ide o klasifikovanú psychickú poruchu, ku ktorej dochádza práve pri návšteve tohto legendárneho mesta. Podľa definície sa týka najmä japonských turistov, ktorí ju aj vyniesli na svetlo sveta. Čo s nimi Paríž porobil?

Parížsky syndróm, nech už tento názov znie akokoľvek zvláštne, sa začal objavovať približne 50 rokov dozadu. Vtedy sa do francúzskej metropoly začali o čosi viac sťahovať okrem iného aj veľvyslanci z Japonska spolu so svojimi rodinami a ich príbehy neboli práve šťastné.

Začali sa u nich prejavovať psychické problémy až samovraždy, za ktorými stál kultúrny šok. Paríž ako rozprávkovo opisované miesto je v skutočnosti oveľa drsnejší, čo na cudzích návštevníkov môže pôsobiť nadmieru šokujúco.

Kultúrny šok

Japonsko a Francúzsko sú dva celkom iné svety, čo je vraj dôvodom, prečo sa týka práve týchto krajín. Syndróm sa opakoval v minulosti a stále sa opakuje, kvôli čomu sa dostal medzi psychické poruchy. Turisti čakajú filmovú romantiku, krásu a eleganciu, no realita je iná.

V Paríži nemožno prehliadnuť bezdomovectvo, násilnosti, okrádanie či opovrhovanie anglicky hovoriacimi návštevníkmi. Všetko je prehnane drahé, nedostatočne štýlové a Eiffelovku z malej hotelovej izby ani neuvidíte. Takmer nič nie je ako vo filmoch či seriáloch.

Práve toto sklamanie spôsobuje u japonských nadšencov psychické problémy, ktoré sú zaznamenávané už desaťročia. Do dnešného dňa japonské veľvyslanectvo pravidelne rieši niekoľko podobných prípadov a zriadilo aj nepretržitú telefónnu linku kvôli pomoci. Rozčarovanie z Paríža tak môže byť naozaj nebezpečné.