Chronická zápcha je zdravotný problém, o ktorom ľudia síce neradi hovoria, no môže mať vážne následky. Spôsobuje ju vyšší vek, pochybná životospráva či jednoducho zlá genetika a trpia ňou najmä obyvatelia „vyspelých“ krajín. Pomôcť môže napríklad strava bohatá na vlákninu, no nie každému. Ľudia s chronickou idiopatickou zápchou nachádzajú úľavu len užívaním silných preháňadiel, a ani tie im vždy nepomôžu. Neraz sa musia uchýliť k medicínskym zákrokom. Svitá im však na lepšie časy. Vedci vyvíjajú vibrujúcu pilulku, ktorá neobsahuje žiadne liečivá, no vie rozhýbať črevá.

Vibrant je unikátna pilulka, ktorú vyvíja firma Vibrant Gastro. Človek ju má užívať vždy pred spaním päťkrát do týždňa. Liek najprv treba aktivovať vložením do zariadenia, ktoré je súčasťou balenia, a následne ho ihneď prehltnúť. Kapsula naštartuje peristaltiku, črevné sťahy, ktoré posúvajú potravu tráviacou sústavou. Je naprogramovaná tak, aby ladila s biologickými hodinami človeka, ktorého by mali ráno čakať už len príjemné chvíle na toalete.

Kapsule v tele jemne vibrujú a istá časť ľudí počas klinických testov tvrdila, že tieto vibrácie cíti. Neboli však nepríjemné. Iné vedľajšie účinky sa neprejavili.

Vibrant je vyrobený z rovnakého materiálu ako kamerové pilulky, ktoré používajú gastroenterológovia. Chronickú idiopatickú zápchu síce nevyliečia, no dokážu človeku uľaviť.

V súčasnosti sú už pilulky dostupné na americkom trhu, avšak iba na predpis, a aj to až potom, ako sa pacientovi neuľaví ani po mesiaci užívania silných laxatív. Mesiac užívania stojí v prepočte asi 90 eur, firma ale dúfa, že sa jej časom podarí cenu skresať. Ľudia sú zatiaľ radi, že majú aspoň nejakú nádej na spokojné vyprázdnenie, aj keď je pomerne drahá.