MENU
Menu

Zdravie Vekový rekordman? Indián mal mať v čase smrti až 137 rokov

V roku 1922 zomrel muž menom John Smith. Patril k indiánskemu kmeňu Odžibvejov žijúcemu v lesoch na severe Minnesoty a väčšinu života strávil mimo civilizácie. Súkmeňovci ho volali Ga-Be-Nah-Gewn-Wonce, čo v preklade znamená „vráskavé mäso". Zo Smithovej fotografie pochopíte, prečo to tak bolo.

Vekový rekordman? Indián mal mať v čase smrti až 137 rokov
Kvôli svojmu výzoru bol Smith známy v okruhu desiatok kilometrov. Vráskavá tvár však na ňom nebola tým najzaujímavejším. Muž mal totiž údajne zomrieť vo veku neuveriteľných 137 rokov.

FOTO: Poľský Viking: Uhádnete, koľko rokov má tento "starec"?

Členovia kmeňa Odžibvejov, bieli Američania i samotný Smith uvádzali ako rok jeho narodenia 1785. O jeho skutočnom veku však právom kolujú pochyby, nik však nedokázal presne povedať, kedy sa vlastne muž narodil.

Najsexy dedko: Závidieť mu môžu aj tínedžeri

Paul Buffalo, ktorý v detstve žil v kmeni Odžibvejov dokonca volal Smitha starým otcom. Pre tlač však viackrát uviedol, že John Smith mu hovorieval, že mal asi osem až desať rokov, keď „padali hviezdy". Tento jav sa vo vedeckých kruhoch ako meteoritický roj Leonidov, ktorý sa objavil na oblohe v roku 1833. Ak by teda tvrdil pravdu, znamenalo by to, že sa narodil medzi rokmi 1823 až 1825 a tým pádom by mal v čase svojej smrti „len" asi 100 rokov.

Koľko rokov má táto modelka? Skúste si tipnúť

Noviny Star Tribune, ktoré o Smithovej smrti informovali, sa pokúsili overiť si jeho dátum narodenia. Zistili, že zosnulý si jasne pamätal na konkrétne bitky, ktoré Odžibvejovia zviedli so svojimi susedmi - Siouxami. Tie sa však mali odohrať na prelome storočí.

John Smith si tiež mal pamätať britsko-americkú vojnu v roku 1812. Vraj sa často chválil, že hoci bojoval, nikdy sa neocitol v súboji proti bielemu mužovi. Ak by bol dosť starý na to, aby sa vojny zúčastnil, musel by sa narodiť najskôr v roku 1794. Aj kvôli týmto protichodným informáciám tak ostáva skutočný vek Johna Smitha záhadou.

Vekový rekordman? Indián mal mať v čase smrti až 137 rokov
Muž bol osemkrát ženatý, nikdy však nesplodil potomka. Jeho dedičom bol adoptívny syn menom Tom Smith, ktorý trval na tom, že John mal v čase smrti skutočne 137 rokov. Ešte v roku 1922 dokonca prijímal návštevy a rozprával im rôzne príbehy. Vo februári však dostal zápal pľúc a skonal. Pochovaný je na cintoríne v minnesotskom mestečku Cass Lake. Na náhrobku má rok narodenia 1784.

DISKUSIA
15.11. 2017 17:00
Diskusia