MENU
Menu

Zdravie Vedecky dokázané: Jedlá, ktoré vám vylepšia náladu

Aj vy ste si všimli, že niektoré národy a ľudia sú akosi optimistickejší a tí druhí sú schopní zamračiť sa aj po dobrom vtipe? Rozdiel je často aj v tom, čo konzumujú. Preto ak si chcete zlepšiť náladu, dotankujte správne palivo.

Vedecky dokázané: Jedlá, ktoré vám vylepšia náladu

Psychika a jedlo

Austrálska profesorka Felice Jacka študovala vplyv jedla na vnímane, kognitívne schopnosti aj náladu. Jej výskum sa zaoberal prínosom konkrétnych potravín na vylepšenie nálady. Napríklad v roku 2015 po desaťročí skúmania zistila, že nezdravé jedlo zmenšuje náš mozog. S tým súvisia aj negatívne nálad a vidieť to aj v praxi. Najviac nervózni ľudia sú tí, čo aj vyzerajú, že celý život prežili na príliš kalorickej strave. Naopak zdravé jedlo udržiava mozog v kondícii a zlepšuje aj náladu.

FOTO: Zákerné triky, ktorými z vás reštaurácie vyťahujú viac peňazí

Základné pravidlá dobrej nálady
Za pätnásť rokov výskumov vytipovala jedlá a pravidlá, ktoré vám pomôžu mať dobrú náladu a to nielen na chvíľu, ale na pravidelnej báze. Nefungujú okamžite ako tabletka dobrej nálady, ale Felice sľubuje, že ak správne pravidlá a jedlá zaradíte do svojho života, veľmi skoro dosiahnete výsledky v zlepšení celkového pocitu šťastia. Takže dobrú chuť.

FOTO: Miniatúrne svety z dezertov: Z kuchára sa stal umelec

Pite vodu
Je to najlepší nápoj. V kombinácii so zeleným, bielym, pripadne čiernym čajom. Je to preto, že čistá voda nemá kalórie, škodliviny, konzervanty ani cukor. No a pridanie čajových lístkov robí z vody nápoj, ktorý aj budhistickí mnísi pijú preto, aby boli zdraví, svieži a vždy s úsmevom na tvári.

Jedávajte strukoviny
Nielen preto, že je po nich zábava v pretekoch prdenia, ale aj preto, že je to poklad pre naše črevá, kde sa napríklad tvoria hormóny dobrej nálady. Čím viac vlákniny, tým lepšie výsledky správnych baktérií vo vašich črevách, ktoré sa pustia do vytvárania toho správneho podkladu pre dobrú náladu. Nie nadarmo sa hovorí, že kto grgá a prdí, zdravie si tvrdí. No a zdravý človek je aj šťastný človek. Strukoviny by ste mali mať na tanieri štyrikrát v týždni.

Viac než rok bez jedla: Skutočný príbeh muža, ktorý hladoval 382 dní

Ovocie, zelenina, orechy
Zelenina ku každému jedlu, na olovrant ovocie a orechy aspoň lyžicu až tri denne. Ide o kombináciu, ktorá už do pár týždňov vylieči človeka z pochmúrnej nálady. Namiesto antidepresív si dajte broskynku.

Ryby
Konzervované, čerstvé aj surové v prípade suši. Nielenže si pochutíte, ale skutočne podporíte vaše trávenie a hlavne mozog. Vďaka rybím tukom budete fungovať myslením na vyššej frekvencii a aj vaša nálada bude lepšia.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
2.8. 2019 15:00
Diskusia