Upozorňuje na to zoológ Daniel Brooks, podľa ktorého môžeme očakávať, že budeme čeliť novým chorobám, keďže klimatická zmena dostane úrodu, dobytok či ľudí do kontaktu s patogénmi.

Profesor Brooks hovorí, že to bude znamenať "smrť spôsobenú tisíckami rezných rán" pre spoločnosť, ktorá nedokáže držať krok s rýchlosťou choroby šíriacou sa po celom svete.

"Nepôjde však o žiadny Kmeň Andromeda, ktorý vyhladí všetko na planéte," pokračuje Brooks s odvolaním sa na vedecko-fantastický film z roku 1971 o smrtiacom patogéne. "Bude množstvo lokalizovaných ohnísk, ktoré budú vyvíjať veľký nápor na naše zdravotnícke a veterinárne systémy."

Profesor Brooks z Univesity of Nebraska-Lincoln sa vo svojom výskume zameral najmä na parazitov v trópoch, zatiaľ čo jeho kolega, profesor Eric Hoberg, pracoval v arktickej oblasti. Obaja sledovali druhy, ktoré predtým v daných oblastiach nežili, a druhy, ktoré sa z týchto regiónov presúvali inam.

"Viac ako tridsať rokov sme pracovali na miestach vážne ovplyvnených klimatickou zmenou. Aj keď ja som bol v trópoch a on v Arktíde, zistili sme, že sa niečo deje," dodáva Brooks.

Zmeny v miestach výskytu rôznych druhov, spôsobené globálnym otepľovaním, môžu znamenať, že zvieratá sú vystavené novým parazitom a patogénom. Napríklad, niektoré parazity známe ako Francúzske srdcové červy sa v minulých rokoch presunuli severnejšie a v kanadskej Arktíde zmenili hostiteľov zo severoamerických sobov na pižmoňov severských.

Vedci tiež zistili, že k zmenám hostiteľov dochádza rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Dokonca patogény, ktoré sú do vysokej miery adaptované na jedného hostiteľa, sa za vhodných okolností premiestnia k inému.

Noví hostitelia sú však citlivejší na infekciu a ochorejú, pretože nie sú voči nej odolní. Aj keď sa u nich rezistencia môže vyvinúť celkom rýchlo, to na ich situácii zmení len to, že sa z akútnej choroby stane chronický problém, upozorňuje profesor Brooks.

Britský denník Daily Mail pripomína aj iný výskum University of East Anglia, podľa ktorého by sa nebezpečná vírusová infekcia mohla v dôsledku klimatickej zmeny objavovať čoraz častejšie aj v európskych dovolenkových destináciách. Medzi najrizikovejšie oblasti šírenia horúčky dengue by mohli patriť pobrežné oblasti Stredozemného a Jadranského mora a severovýchodná časť Talianska.