MENU
Menu

Zdravie Vedci našli spôsob, ako poraziť prechladnutie. Má ho v tele každý z nás

Prechladnutie, kýchanie, chrípka, zápal hrdla, to všetko možno zaradiť pod pojem viróza. S príchodom jesenných a chladných dní sa tak aj pre mnohých z nás stane na pár dní vernou, aj keď nechcenou spoločníčkou. Vedci však už objavili, ako sa jej zbaviť. Recept má každý z nás vo svojom tele.

Vedci našli spôsob, ako poraziť prechladnutie. Má ho v tele každý z nás
Jediný liek na mnoho vírusov
Zvýšená teplota, bolesť svalov, skrátka nachladnutie. Typické jesenné ochorenie, ktoré nás vženie pod deku je najčastejšie následkom jedného z typov rinovírusov. Sú totiž najbežnejším a najčastejším nositeľom typického nachladnutia v ľudskej populácii. Zatiaľ čo si väčšina ľudí hľadá riešenie ako poraziť nachladnutie pomocou nápojov a liekov, vedci nazreli do nášho tela a odhalili, ako sa dá rinovírusov zbaviť raz a navždy. Stačí jedna malá zmena v ľudskom organizme.

FOTO: Chrípka, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí: ako sa to mohlo stať?

Rinovírus je cudzopasník
Vírus na prežitie potrebuje isté špecifické podmienky a vedci sa zamerali práve na ne. Jan Carette, profesor mikrobiológie na Stanfordskej univerzite prišiel so svojim tímom k záveru, že vírusy prežívajú v ľudskom tele vďaka proteínu nazvanému metyltransferáza SETD3. Ak prišlo k zmene v organizme a tento proteín sa prestal produkovať, podarilo sa vedcom zlikvidovať až 160 druhov rinovírusov. Pokusy zatiaľ prebiehali len na úrovni laboratórnych myší, ale vedci si sľubujú prevratný objav v boji s nachladnutím aj u ľudí.

Ako vyzeral život lekára, ktorý "liečil" mor? Ľudia sa ho báli, spôsoboval im bolesť

Ako si vypnúť tvorbu proteínu?
Nie je to celkom jednoduché. U myší bola upravená jeho tvorba geneticky. No ak sa nechceme montovať do ľudského genómu, vedci pracujú s alternatívou lieku, ktorý by produkciu tohto proteínu zastavil na čas, pokiaľ je človek napadnutý vírusom. Vedci sú vo fáze zisťovania, ako by sa chýbajúci proteín odrazil na zdraví človeka.

Smrteľné choroby, ktoré nevznikli prirodzenou cestou: Vyšľachtili ich ľudia

Zistenia publikované v časopise Nature Microbiology však potvrdili, že geneticky modifikované myši boli zdravé napriek tomu, že im proteín chýbal počas celého života. Kým sa však vedci pustia do úpravy ľudskej DNA, pracujú na chemickom preparáte, ktorý by mal dočasný účinok. Naše telo je tak pripravené na boj voči vírusom, len treba stlačiť ten správny „gombík".

DISKUSIA
29.9. 2019 20:00
Diskusia