Stačí jedna noc
V štúdii na základe čítania údajov z nástroja strojového učenia vysvitlo, že mozgy ľudí v skupine, ktorá jednu noc nespala, nástroj strojového učenia odhadol ako o jeden až dva roky staršie. Výsledky teda naznačujú, že jedna noc úplného nedostatku spánku spôsobuje v mozgu podobné zmeny, aké sa prejavujú po jednom alebo dvoch rokoch starnutia.
Skupiny s čiastočnou a chronickou spánkovou depriváciounemali v porovnaní s kontrolnou skupinou významné rozdiely v predpovedi veku.
Dobrá správa je, že tieto rozdiely zmizli po noci, počas ktorej sa spánok obnovil. Ak to teda zjednodušíme, tak ako môže mozog cez noc o dva roky zostarnúť, po ďalšej dokáže zas omladnúť.
Tieto výsledky sa zhodujú s predchádzajúcimi výskumami o vplyve spánkovej deprivácie na mozog. Existujú dôkazy, že v mozgu ľudí s nedostatkom spánku dochádza k viacerým typom zmien vrátane zmien v rozložení tekutín a objeme sivej hmoty, uvádza LiveScience.
Autori výskumu však neformulujú výsledky ako skutočné starnutie, ale skôr zmeny, ktoré algoritmus strojového učenia takto interpretoval.