Bola som nadšená, keď si ku mne v autobuse pri­sadla známa, ktorú som nestrela dobrých pár mesiacov. Mali sme si čo povedať. Radosť z rozhovoru mi kazil nepríjemný zápach, ktorý vychádzal z Janiných úst. Pracuje v kancelárii, denne prichádza do kontaktu s množstvom ľudí. „To ju doposiaľ na to nikto neupozornil?“ preblesklo mi hlavou. Ktovie, možno som to mala byť práve ja. Ten odvážlivec, ktorý ju taktne upozorní na drobnú nepríjemnosť. Nechcela som však kaziť spoločný čas nevhodnou poznámkou. Zaumienila som si, že aspoň skúsim pátrať po príčine zápachu z úst. Pretože ľudí, ktorí majú „problémy s dychom“, je viac než dosť.

Začína v ústach

„Zdroj halitózy, teda nepríjemného zápachu z úst sa vo väčšine prípadov nachádza priamo v ústnej dutine. Hovoríme vtedy o orálnej halitóze typu 1,“ vysvetľuje MDDr. Branislav Borza, maxilofaciálny chirurg zo stomatologickej kliniky v Košiciach. Najčastejšou príčinou je nedostatočná hygiena, pri ktorej je zdrojom samotného zápachu orálny biofilm. Ten sa nachádza na povrchu slizníc, zubov a zubných náhrad. „Vo zvýšenej miere sa takýto biofilm kumuluje na ťažko čistiteľných miestach v ústnej dutine, ako sú parodontálne vačky, medzizubné priestory, nesprávne zhotovené výplne alebo nečisté zubné náhrady. Nepríjemný zápach z úst nás môže upozorniť aj na prebiehajúci akútny alebo chronický zápal zubnej príčiny, ale aj herpesová infekcia. Zriedkavým, avšak závažným zdrojom zápachu môže byť aj nádorové ochorenie v ústnej dutine a hornej časti aerodigestívneho traktu,“ upozorňuje lekár na ďalšie možné príčiny zápachu z úst. To však nie je všetko. Na vzniku halitózy sa môže podpísať aj nedostatok slín, niektoré druhy liekov, jedlo, alkohol či fajčenie.

Zápach po konzumácii cesnaku sa šíri aj pokožkou.
Zápach po konzumácii cesnaku sa šíri aj pokožkou.
Zdroj: shutterstock.com

Spoločenské tabu

Zápach z úst môže podľa štúdií trápiť 25 až 50 percent obyvateľstva. Prečo až také veľké rozpätie? „Samotná halitóza nemá presné indikačné kritériá, preto je ťažké určiť, kde sa nachádza hranica. Pre spoločnosť predstavuje problém v tom, že človek si samotný zápach často neuvedomuje a okolie väčšinou na tento problém jedinca neupozorní. Preto je halitóza považovaná za veľké spoločenské tabu. Spoločnosť si však tento problém uvedomuje, preto sa ročne minú obrovské finančné prostriedky na rôzne ústne dezodoranty. V USA je to ročne 1 miliarda dolárov,“ objasňuje doktor Borza.

Pokračovanie na ďalšej strane