MENU
Menu

Zdravie Väzenie bez odsúdenia: Žena už 13 rokov žije v presklenej klietke

Už 13 rokov žije Španielka Juana Munozová v presklenej klietke. Je jej väzením, hoci ju neodsúdili za žiaden trestný čin. Jednoducho sa nemôže stýkať s okolím. Veci, ktoré sú mimo jej obydlia, by totiž Juanu zabili.

Väzenie bez odsúdenia: Žena už 13 rokov žije v presklenej klietke
Juane ako 40-ročnej určili hneď štyri vážne diagnózy: mnohopočetnú citlivosť na chemikálie, fibromyagiu (bolesti svalov), chronický únavový syndróm a elektrosenzitivitu. Nemala inú možnosť, musela sa izolovať od sveta. Dnes žije na 25 metroch štvorcových. Každý, kto ju chce navštíviť, sa najprv musí osprchovať a umyť špeciálnymi prípravkami. Na sebe môže mať len oblečenie z organickej bavlny, ktorá nebola ošetrená chemikáliami.

Nevidia pohyb, počujú farby, nepoznajú tváre: Ľudia s najčudnejšími poruchami

Najbolestivejším je však pre Juanu fakt, že sa nemôže dotknúť svojich najbližších. O objatí nemôže byť ani reči, vystavila by sa smrteľnému nebezpečenstvu. Ročne má nárok len na dve objatia a jej dve deti sa na ne musia niekoľko dní pripravovať, aby svojej matke neublížili.

Juana tvrdí, že problémy sa začali už pred 29 rokmi. Jej manžel vtedy na záhrade vysadil zvláštne zemiaky. Keď sa ich dotkla, okamžite jej začali opúchať prsty a očné viečka. Muž ju odviezol do nemocnice a kým tam dorazili, Juana mala opuchnuté celé telo. Spomína si, že vyzerala ako monštrum. Liečili ju kortikosteroidmi a po prepustení už vždy, keď prišla do styku s istými chemikáliami, začala zvracať, zmocnila sa jej únava alebo sa dusila.

FOTO: Stromový muž podstúpil 24 operácií, napriek tomu mu z rúk vyrastajú...

Podľa Juany boli zemiaky postriekané v tom čase už dlhšiu dobu zakázaným pesticídom. Je presvedčená, že práve táto látka u nej bola spúšťačom vážnych ochorení.

Postupom času sa jej citlivosť na chemikálie stupňovala. Vyústilo to až v nútenú izoláciu do presklenej klietky, kde žije už 13 rokov. Juana však stále verí, že raz bude môcť väzenie opustiť a žiť normálny život.

Ojedinelá choroba: Chlapec je alergický na všetky potraviny, výnimnkou sú len...

Juanin manžel, ktorý pracuje ako ošetrovateľ, pestuje v záhrade organické ovocie a zeleninu, ktorá tvorí základ ženinej stravy. Dvakrát mesačne si môže dať organické mäso a päťkrát mesačne rybu. Vždy má po ruke dýchací prístroj pre prípad, že by sa začala dusiť.

Raz ročne môže klietku opustiť, ale iba preto, že musí. Pred pár rokmi jej totiž diagnostikovali aj rakovinu prsníka, a tak musí v nemocnici podstupovať každoročnú pravidelnú kontrolu. Výlety však charakterizuje ako „peklo". Raz sa takmer udusila ešte predtým, než dorazila do nemocnice.

Bolesti svalov, dýchavičnosť, pálenie kože a únava sú Juaninými každodennými spoločníkmi. Napriek tomu v sebe nachádza silu ďalej bojovať.

DISKUSIA
16.4. 2018 22:00
Diskusia