MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
a

Zdravie Úžasné zmeny ľudského tela: Čo sa s nami stalo za 150 rokov?

Držíte sa školských znalostí, že evolúcia človeka sa udiala tisícky rokov dozadu? Áno, diala sa vtedy, ale deje sa aj dnes a stále pokračuje. Len sa pozrite, ako veľmi sa človek zmenil za ostatných 150 rokov.

Výška
Je vedecky dokázané, že sme dnes o niečo vyšší, ako sme boli dve stovky rokov dozadu. Mnohé národy sveta poskočili o niekoľko centimetrov a niektoré rovno o celé desiatky. Juhokórejské ženy sú dnes vyššie o 16 centimetrov, iránski muži o 20 centimetrov.

Teplota tela
Kým teplota zemegule sa zvyšuje, teplota ľudského tela ide opačným smerom. Vedci zo Stanfordskej univerzity pri porovnaní údajov z 19. storočia a zo súčasnosti zistili, že už máme priemernú teplotu 37 °C , ale 36,6 stupňa Celzia.

Skoršia puberta
Oproti predošlému storočiu sa deti tiež skôr dostávajú do puberty. Rozdiel je rok až dva, no 15% dievčat dokonca vstupuje do puberty už vo veku 7 rokov. Za všetkým je súčasná výživa a zdravie dnešných detí.

Dĺžka života
Jedným z najvýraznejších rozdielov oproti predošlým obdobiam je aktuálna dĺžka života mužov i žien. Kým na začiatku 20. storočia sa len 26 percent populácie dožilo veku 65 rokov, dnes je to bežný dôchodcovský vek. Štúdia zo Španielska dokonca predpovedá, že na konci 21. storočia sa budú ľudia dožívať 120 rokov, nakoľko dlhovekosť smeruje stále hore.

Nové orgány
Vďaka napredujúcemu výskumu sme sa dozvedeli o nových orgánoch nášho tela. Jedným z nich je tzv. interstícium, ktoré pôvodne mali vedci za tkanivo. Moderná technika však umožnila detailný náhľad a potvrdila, že je samostatným orgánom. Ide o rozsiahlu sieť v tkanivách a medzi nimi, ktorá je naplnená tekutinou. Novodobým zistením je aj to, že máme šiestu očnú vrstvu.

Miznúce časti tela
Zmeny v našom životnom štýle spôsobujú, že niektoré časti nášho tela postupne miznú, až sa úplne stratia. Je potvrdené, že sa už rodia deti bez zubov múdrosti, nakoľko sa nám pod vplyvom zmeny stravy zmenšila čeľusť, takisto sú zdokumentované narodenia bez špecifickej svaloviny na ruke. Siaha od lakťa po zápästie a primárne bola vyvinutá na lezenie, ktoré už dnes nie je súčasťou bežného spôsobu života.

Obezita
Obezita je obrovskou zmenou, ktorá je súčasťou aktuálneho moderného života. Len od roku 1975, čo vôbec nie je tak dávno, sa vo svete takmer strojnásobila. Aj toto je dôsledok zmeny stravy i celkového spôsobu života dnešnej doby.