Entomológ Perran Stott-Ross z Univezrity v Melbourne sa už roky venuje výskumu komárov a hľadá efektívny spôsob, ako zabrániť šíreniu horúčky dengue. Ide o ochorenie, ktoré na človeka prenášajú práve komáre a prejavuje vysokými horúčkami, zvracaním a bolesťami. Ročne sa ním nakazí až 400 miliónov ľudí, pričom približne u každého štvrtého človeka sa prejavia symptómy a v niektorých prípadoch vedú až k smrti. Horúčka dengue ročne zabije viac než 20-tisíc osôb.

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu ochorenia, je nakazenie komárov baktériami druhu Wolbachia, ktoré bránia prenosu horúčky dengue z hmyzu na človeka. Baktérie sa navyše šíria naprieč niekoľkými generáciami komárov, sú takpovediac dedičné. Výskum v tomto smere je však ešte nedokončený a o jeho finalizáciu sa okrem iných stará aj Perran Stott-Ross. Ten poskytol svoju ruku komárom ako reštauráciu typu „zjedz, koľko vládzeš“.

Fotografiou upútal vedec pozornosť už v marci, keď sa nechal uštipnúť piatimi tisíckami komárov. Priznal, že išlo o bolestivú skúsenosť, a v rámci experimentu sa navyše nesmel vôbec škriabať. Tiež uviedol, že počas samotného pokusu bolo všetko v pohode, len občas cítil slabé pichnutie. Oveľa horšie stavy prichádzajú, keď ruku z boxu s komármi vytiahne.

Pri sledovaní videí, ktoré Stott-Ross zverejňuje na svojom účte na Twitteri, sa človek musí pýtať, či si už vedec náhodou nevybudoval imunitu voči bolesti a svrbeniu. Veď si len spomeňte, ako ste v lete reagovali na zopár štípancov, a tento entomológ ich má na rukách tisíce.

Mimochodom, v ten rekordný marcový deň, keď sa Austrálčan nechal uštipnúť piatimi tisíckami komárov, mu z tela vysali 16 mililitrov krvi.