MENU
Menu

Zdravie Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení

O tokaimurskej jadrovej nehode sa hovorí a píše málo. Odohrala sa v Japonsku 30. septembra 1999 a vyžiadala si dve obete. Zároveň vyvolala množstvo otázok ohľadom liečby ľudí, ktorí si želajú zomrieť. Jeden z mužov, ktorí pri nešťastí zahynuli, si totiž prial smrť celé týždne, lekári ho však napriek tomu držali nažive.

Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení
Hisaši Ouči bol zamestnancom továrne na prepracovávanie jadrového paliva v japonskom meste Tokai. Zároveň sa stal človekom, ktorý bol vystavený vôbec najsilnejšiemu ionizačnému žiareniu v histórii. Počas nehody v továrni ho zasiahlo žiarenie o sile 17 sievertov, pričom už hodnota 8 sievertov sa považuje za smrteľnú a povolená ročná dávka žiarenia pre ľudí, ktorí pracujú s nukleárnym materiálom, je v Japonsku 50 milisievertov.

Pravdivý príbeh černobyľského „samovražedného" tímu, ktorý zachránil Európu

Do nemocnice dorazil Ouči po nehode len so začervenaním kože. Už pri prvých krvných testoch si však lekári všimli obrovský úbytok bielych krviniek. Šesť dní po nehode umiestnili pacienta do sterilnej miestnosti a rozhodli, že jediným spôsobom, ako zlepšiť jeho zdravotný stav, je transplantácia buniek schopných produkovať biele krvinky.

Katastrofy v jadrových elektrárňach: Smrtiaca mohla byť aj tá na Slovensku

Na siedmy deň prebehla transplantácia, vhodným darcom sa ukázala byť Oučiho sestra. Už vtedy doktori prvýkrát s mužovou rodinou hovorili o tom, aký vážny je jeho stav. Choroba z ožiarenia sa začala naplno prejavovať. O používaní leukoplastu na pacientovom tele nemohlo byť ani reči. Odlepoval sa totiž aj s kožou.

Tá sa však pomaly lúpala aj bez toho a mimoriadne silné ožiarenie v podstate zničilo schopnosť regenerácie telesných buniek. Ouči začal blúzniť a 11 dní po incidente ho museli napojiť na dýchacie prístroje. Už sa teda viac nemohol rozprávať s rodinou, ktorá ho denne navštevovala.

Nukleárne tajomstvá, ktoré sa dodnes nepodarilo vyriešiť

18 dní od nehody sa zdalo, že transplantácia sa podarila a hladina bielych krviniek sa začala dostávať na úroveň zdravého človeka. O týždeň neskôr sa však ukázalo, že je opak pravdou. Aj chromozómy v transplantovaných bunkách začali podliehať zhubnému vplyvu žiarenia.

Od nehody uplynulo 27 dní, keď lekári ukázali Oučiho rodine výsledky monitorovania vnútorných orgánov. Ich membrány sa začali pomaly rozpadať, pacient navyše začal trpieť silnou hnačkou. O tri týždne neskôr sa dostavilo vnútorné krvácanie. Muž podstupoval krvné transfúzie aj desaťkrát v priebehu 12 hodín. Z miest s olúpanou kožou mu však neprestávala presakovať krv a iné telesné tekutiny.

Oučimu museli napokon celé telo zabaliť do gázy. Jeho manželka tvrdila, že krvácal dokonca aj z očí. Denne prichádzal cez kožu a kvôli hnačke o desať litrov tekutín.

Priesak sa lekári snažili obmedziť transplantáciou takzvanej biokože, tá sa však na telo nedokázala prichytiť. Jeden z Oučiho lekárov neskôr priznal, že vtedy už s kolegami dávno vedeli, aký kritický je pacientov stav a že jeho šance na prežitie sú v podstate nulové. Nik sa to však neodvážil vysloviť nahlas.

Počas 59. dňa sa mu ale srdce na hodinu zastavilo. Lekári Oučiho dokázali oživiť, stav jeho mozgu, obličiek a v podstate všetkých orgánov sa však začal prudko zhoršovať. Dva mesiace po nehode bol pacient v nekončiacom cykle vnútorného krvácania a transfúzií. Nažive ho držali len prístroje a lieky.

Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení
Až vtedy začali doktori debatovať o tom, či v liečbe, ktorá nikam neviedla, pokračovať. Rozprávali sa však len medzi sebou, Oučiho rodina sa totiž nechcela vzdať nádeje, že muž napokon svoj boj vyhrá. 65 dní po nehode počet bielych krviniek v krvi pacienta ale klesol takmer na nulu.

Až po 81 dňoch od nehody hlavný Oučiho lekár rodine navrhol neoživovať muža, ak jeho srdce opäť zastaví. Manželka napokon súhlasila. 83 dní po incidente Hisaši Ouči napokon zomrel. Príčinou smrti bolo vypovedanie činnosti posledného svalu, ktorý sa ešte nerozpadol: srdca.

DISKUSIA
28.1. 2018 13:00
Diskusia