MENU
Menu

Zdravie Unikátna schopnosť: Dievča dokáže vnímať farby čuchom

Deepti Regmi má 11 rokov a žije v Nepále. Od svojich rovesníčok sa líši unikátnou schopnosťou, ktorá sa u nej spontánne vyvinula v posledných 12 mesiacoch. Deepti vraj totiž dokáže poslepiačky určovať farbu predmetov na základe ich vône.

Unikátna schopnosť: Dievča dokáže vnímať farby čuchom
Oficiálnu diagnózu dievčaťu lekári ešte neurčili, ale predpokladajú, že ide o fenomén menom synestézia. Ten spôsobuje zmätok v zmyslovom vnímaní človeka, a tak môže napríklad očný vnem stimulovať čuch a naopak. Vďaka synestézii si niektorí ľudia vizualizujú farby pri počúvaní hudby, iní zasa cítia rôzne chute, keď začujú určité zvuky. Možná je akákoľvek kombinácia, teda aj tá, ktorá sa vyskytla u Deepti.

Ako vidia svet zvieratá?

Synestézia nie je úplne zriedkavá a vyskytuje sa u asi jedného človeka z dvoch tisíc. Prevažnú väčšinu z nich tvoria ženy, medzi známe osobnosti so synestéziou patria napríklad speváčky Mary J. Blige či Tori Amos a hudobníci ako Billy Joel a Pharell Williams. Dokonca aj spisovateľa Vladimira Nabokova a maliara Vincenta van Gogha spája práve táto diagnóza.

5 zmyslov? Zabudnite, je ich 21

Deepti a jej rodičia veria, že ide o dar z nebies a dievča sa ho snaží zdokonaľovať. Vo videu, ktoré sa prednedávnom objavilo na internete, svoju schopnosť predvádza so šatkou na očiach. Pozrieť si ho môžete pod článkom.

DISKUSIA
3.11. 2017 13:00
Diskusia