MENU
Menu

Zdravie Ukážte mi, čo vás bolí: Bábiky, ktoré ženám zachraňovali životy

Až do začiatku 20. storočia mali čínske ženy pomerne veľký problém, ak ochoreli. V krajine draka platili striktné kultúrne a spoločenské normy a veľký dôraz sa kládol na „čistotu" ženy. Platilo napríklad pravidlo, že pred mužom, ktorý nie je jej manželom, nesme žena odhaliť priveľa nahej kože. A to bol pre doktorov samozrejme problém.

Ukážte mi, čo vás bolí: Bábiky, ktoré ženám zachraňovali životy
Foto: Wiki/Wellcome Collection
Drvivá väčšina lekárov bola v Číne v minulosti mužského pohlavia. A keďže ženy sa pred nimi nesmeli vyzliecť, značne to sťažovala diagnostiku ich problému a následnú liečbu. Číňania sa však vynašli.

7 vecí, ktoré o vás prezradí hlas, hoci to vôbec nechcete

Lekári v krajine draka si začali kupovať figúrky nahých žien zo slonoviny. Žena, ktorá potrebovala ošetriť, sa posadila za zástenu z bambusu či látky, prestrčila ruku cez malý otvor a lekár jej skontroloval tep. Následne na figúrke ukázala miesto, ktoré ju bolelo. Doktor musel len na základe pulzu a tohto ukazovania vysloviť diagnózu a predpísať vhodný liek.

Ukážte mi, čo vás bolí: Bábiky, ktoré ženám zachraňovali životy
Foto: Wiki/Wellcome Collection
Figúrka mala od sedem do 15 centimetrov a až na pár šperkov a obuvi bola nahá. Ležala na boku, podpierala si hlavu a druhú ruku mala položenú krížom cez prsia, akoby sa hanbila za svoju nahotu. Ojedinele mala okolo bokov omotanú šatku.

FOTO: Dostaňte z nich maximum: Ako uvoľniť z jedál všetky užitočné látky?

Aristokratky či iné bohatšie ženy mali vlastné figúrky a dokonca ani nechodili k lekárom. Posielali k nim slúžky, ktorým predtým ukázali, čo ich bolí. Figúrky sa vyrábali na objednávku a neraz boli precízne zdobené, aby odrážali bohatstvo svojej majiteľky.

Obrovská premena, či podvod? Muž schudol za 4 minúty denne

Výroba týchto figúrok začala niekedy v 15. storočí za vlády dynastie Ming a pokračovala až do začiatku 20. storočia. A dokonca je možné, že v oblastiach, ktoré sa nachádzajú mimo vplyvu modernej spoločnosti, sa používajú dodnes.

DISKUSIA
23.10. 2019 0:00
Diskusia