Kým pár mesiacov dozadu sme všetci drhli ostošesť, dnes mnohí poľavujú. Tušíte však, čo hrozí, ak si tie ruky skutočne neumyjete?

Choroby dýchacích ciest

To, čím nás strašili naši rodičia, je pravda - bez umývania rúk ochorieme. Možno chytiť obyčajnú nádchu, ale rizík je oveľa viac. Chrípka, covid-19, zápal pľúc, adenovírus aj ostatné choroby dýchacích ciest sa môžu vyvinúť práve zo zanedbaných rúk. Správny postup ich umývania znižuje počet prechladnutí a ochorení dýchacích ciest o 16 až 21 percent.

Hnačka

Choroby spojené s hnačkami útočia na ľudí neumývajúcich si ruky veľmi ľahko. Ak tento krok vynecháte po návšteve toalety, baktérie a vírusy z výkalov môžu spôsobiť rôzne ochorenia ako salmonelózu, norovírus či ochorenia spojené s baktériou E. coli. Podľa odborníkov obyčajné umývanie rúk mydlom znižuje počet ľudí, ktorí ochorejú na hnačky, až o 31 percent.

Otrava jedlom

Pri varení sú čisté ruky hlavnou prevenciou pred šírením či nakazením sa chorobou. Ich umývanie medzi prácou s jednotlivými potravinami je dôležité na zabránenie krížovej kontaminácie. Potraviny ako surové mäso, znečistená zelenina či napríklad vajcia môžu obsahovať potenciálne škodlivé baktérie, ktoré pri nesprávnom zaobchádzaní spôsobia zdravotné problémy.

Šírenie nákazy

Majte na pamäti, že ruky sa počas dňa dotýkajú skoro všetkého naokolo. To znamená, že keď sa dotknete kľučky, vystavíte kohokoľvek, kto sa jej dotkne po vás, riziku vašich choroboplodných zárodkov. A rovnako si vy zbierate nečistoty po iných. Mať teda doma či v kancelárii zavedené poctivé umývanie rúk je základom, ako sa udržať v zdraví. Najviac ohrození sú ľudia so slabou imunitou - malé deti, staršie osoby či chorobou oslabení ľudia.