Ophelia Morgan-Dewová má len tri roky, no už je inteligentnejšia ako jej rodičia. Minimálne z hľadiska IQ. Ophelia je totiž najmúdrejším dieťaťom na svete. Má IQ 171.

Trojročná má IQ 171, je múdrejšia ako vy
„Dcéra mala asi osem mesiacov, keď sme si začali uvedomovať, aká inteligentná vlastne je," tvrdí Natalie Morganová. Svoje prvé slov - hiya - povedala o pár mesiacov skôr, než je bežné. „Vtedy akoby nastal zlom. Rýchlo sa naučila rozoznávať farby a dokonca aj písmená a číslice."

Najinteligentnejší vrahovia: Mali IQ géniov a rozsievali smrť

Inteligenčný kvocient je skóre, ktoré človek dosiahne absolvovaním série testov merajúcich ľudskú inteligenciu. Približne dve tretiny populácie sa nachádzajú v rozmedzí 85 až 115 bodov. Len 2,5 percenta ľudí ma IQ vyššie ako 130.

Rekordéri v inteligencii: Ľudia s najvyšším IQ, akí kedy žili

Objaviteľka rádioaktivity Marie Curie-Sklodowská a prvá osoba, ktorá získala dve Nobelove ceny, mala IQ asi 180 až 200. Albert Einstein, ktorý sa všeobecne považuje za jedného z najinteligentnejších ľudí v dejinách, dosiahol skóre 205 až 225. A trojročná Ophelia sa na týchto gigantov doťahuje.

Vo veku dvoch rokov už vedela spamäti odrecitovať abecedu, poznala číslice a farby. Až po nástupe do škôlky si ale Natalie a jej partner Ben Dew uvedomili, aké majú múdre dieťa. Ophelia bola úplne iná ako jej rovesníci, čo rodičov primälo, aby ju nechali vyšetriť detským psychológom, ktorý sa špecializuje na mimoriadne nadané deti.

„Chceli sme len vedieť, ako by sme mohli dcére pomôcť rozvíjať jej dar," vraví Ben. Vraj ju nechceli do ničoho tlačiť, zároveň však dúfali, že jej pomôžu napredovať.

Sú dnešné deti hlúpejšie?

Ophelia absolvovala Stanford-Binetov test, ktorý sa bežne využíva na ohodnotenie detí v oblastiach ako verbálna zručnosť, logika či priestorové vnímanie. Výsledná hodnota IQ 171 však šokovala nielen rodičov, ale aj samotného psychológa. Natalie a Ben zhodne tvrdia, že výchova mimoriadne nadaného dieťaťa sa od výchovy tých ostatných príliš nelíši. Tvrdia však, že je náročné držať krok s tempom, ktorým sa chce ich dcéra učiť. S bombardovaním otázkami neprestáva, až kým nezaspí, a na niektoré nevedia odpovedať ani jej rodičia.

Malá Ophelia dokáže viesť rovnako kvalitnú konverzáciu ako priemerný 19-ročný človek. A keď bude mať ona sama 19? Pravdepodobne od nej môžeme očakávať prelomové zistenia na vedeckom poli. Ľudí ako ona je totiž naozaj málo.