MENU
Menu

Zdravie Za tri mesiace pribral 15 kíl, mladý hrdina chce zachrániť otcovi život

Leukémia je mimoriadne zákerná choroba, ktorej liečba je zdĺhavá a nie vždy končí úspešne. Pre mnohých pacientov znamená rozdiel medzi životom a smrťou transplantácia kostnej drene. Tento proces sa však začína nájdením vhodného darcu, čo sa môže ukázať ako problém. Istý chlapec z Číny priberá práve preto, aby sa takýmto darcom mohol stať.

Za tri mesiace pribral 15 kíl, mladý hrdina chce zachrániť otcovi život
Lu Zikuan má 11 rokov, pochádza z čínskej provincie Henan a zje toho podstatne viac než jeho rovesníci. Môže za to jeho odhodlanie. Pred siedmimi rokmi totiž chlapcovmu otcovi diagnostikovali leukémiu. Dlho sa pomerne úspešne liečil, v auguste 2018 sa však pacientovo zdravie začalo prudko zhoršovať. Lekári navrhli transplantáciu kostnej drene a podrobili členov mužovej rodiny vyšetreniam, aby zistili, kto z nich je vhodným darcom.

FOTO: Choroba, pri ktorej človek skamenie: Aké sú najbizarnejšie syndrómy?

Ukázalo sa, že jediný, kto môže mužovi darovať kostnú dreň, je Lu. Mal vtedy len desať rokov, ihneď sa však pevne rozhodol otcovi pomôcť. Háčik bol v tom, že vážil len 30 kilogramov a doktori ho odmietli podrobiť zákroku, kým nepriberie aspoň 15 kíl. Od marca 2019 sa teda chlapec napcháva, koľko vládze.

Maličkú medúzu si nevšimnete. Keď vás popŕhli, budete prosiť o smrť

11-ročný Lu je päťkrát denne a jeho chody sa skladajú predovšetkým z mastných pokrmov a ryže. Rodinu táto strava stojí dosť peňazí, ktoré navyše odčerpáva aj drahá otcova liečba. Matka pracuje v potravinách a spolieha sa aspoň na to, že berie domov jedlo, ktorému vypršala doba spotreby. Pomohla aj škola, ktorú Lu navštevuje. Zorganizovala zbierku na pomoc jeho rodine.

Syndróm miznúcich kostí: Choroba, ktorá môže zabíjať

Za tri mesiace sa chlapcovi takmer podarilo dosiahnuť potrebnú hmotnosť, s jedením však neplánuje prestať. Lekári mu povedali, že čím bude ťažší, tým lepšie. „Najprv pomôcť otcovi, potom schudnúť," povedal pre čínske médiá.

Jeho príbeh sa stal virálnym v celej Ázii a jeden z komentujúcich na internete na adresu chlapca trefne napísal: „Nie si tučko, si hrdina."

DISKUSIA
24.6. 2019 15:00
Diskusia