Trháte si chlpy v nose? Zistite, prečo to radšej nerobiť
29. 4. 2025, 11:00
Evolúcia nás pripravila veľkú časť telesného ochlpenia, no niektoré chlpy nás predsa len neopustili – napríklad tie v nose a ušiach, ktoré s rastúcim vekom pribúdajú. Mnohí ľudia sa ich snažia odstraňovať. Je to však dobrý nápad?
Jedna z hypotéz, ktorá má viac ako sto rokov, tvrdí, že chlpy v nose, známe aj ako vibrissae, chránia pred mikróbmi a chorobami. Už v roku 1896 dvaja lekári publikovali v časopise The Lancet myšlienku, že nosné chlpy pôsobia ako filter. „Väčšina normálnych nosových dutín je dokonale sterilná. Na druhej strane, nosné dierky sú zvyčajne plné baktérií,“ písali. „Tieto fakty naznačujú, že vibrissae zachytávajú mikróby.“
Táto hypotéza síce znie logicky, no príliš veľa výskumov ju nepodporuje. Jedna štúdia z roku 2011 skúmala, ako množstvo nosových chlpov ovplyvňuje výskyt astmy. Ľudia s menej chlpmi v nose mali podľa nej vyššiu pravdepodobnosť vzniku astmy. Vedci ale dospeli k záveru, že nosové chlpy môžu poskytovať určitú ochranu pred astmou u pacientov so sezónnou nádchou.
Na druhej strane, iné štúdie ukazujú, že zastrihávanie nosových chlpov môže zlepšiť prietok vzduchu nosom. Zároveň väčší prietok vzduchu môže prenášať baktérie hlbšie do nosových dutín. Nosné chlpy totiž skôr zachytia väčšie častice ako drobné vírusy a preto nie je úplne jasné, či zastrihávanie výrazne ovplyvňuje celkové zdravie.
Avšak vytrhávanie a voskovanie nosových chlpov môže spôsobiť vážnejšie problémy, napríklad vznik abscesov v nose, ktoré je potrebné chirurgicky odstrániť. Zarastený chlp vzniká, keď nový chlp nemôže preniknúť cez pokožku po tom, čo bol odstránený z korienka. Pri voskovaní sa chlpy vytrhávajú z korienka, čo znamená, že musia znovu preraziť cez vrchnú vrstvu pokožky, čo môže spôsobiť komplikácie.
Preto je lepšie vyhnúť sa vytrhávaniu a voskovaniu a uprednostniť zastrihávanie. Nosné chlpy totiž prinášajú aj ďalšie výhody. Slúžia ako varovný systém – keď sa na ne dostane cudzí predmet, ako napríklad peľ alebo mucha, spustia kýchanie, čím chránia dýchacie cesty. Okrem toho pomáhajú udržiavať nos vlhký. Nosové chlpy zachytávajú vlhkosť z vydychovaného vzduchu, čím bránia vysúšaniu nosových slizníc. Táto vlhkosť uľahčuje dýchanie a robí ho pre dýchací systém menej namáhavým.