Zlá hygiena
Tento faktor je zrejme tým úplne najčastejším. Nie je to o tom, že by ste zanedbávali očistu tela, ale že ste sa po veľkej potrebe zle utreli. Stane sa - ponáhľate sa, ste na verejnej toalete, kde nie je papier... Ak vám však okolo konečníka zostanú zvyšky, po chvíli sa ozve svrbenie a štípanie. Je vhodné okamžité umytie vodou. 

Drsné utieranie
Nedbalé utieranie môže spôsobiť problémy, ale rovnako aj prehnaná snaha. Drsný papier či nadmerné šúchanie môžu podráždiť okolie konečníka a spôsobiť nepríjemné pocity. Čistite sa len toľko, koľko je potrebné.

Zmenená stolica
Svrbivé pocity okolo konečníka narobí aj zmenená stolica - teda hnačka či zápcha. Spôsobujú podráždenie, ktoré dočasne vyriešia "úľavové" krémy, ale treba zistiť, prečo máte pri vyprázdňovaní problémy a zmeniť to.

Strava
Celkom jednoduchým vysvetlením vašich dočasných problémov môže byť špecifická strava. Korenené jedlá, káva, energetické nápoje či mliečne výrobky - je to veľmi individuálne -, môžu spôsobovať svrbenie konečníka. Ak máte podozrenie, vylúčte danú potravinu a sledujte svoj stav.

Hemoroidy
Medzi veľmi časté "zadkové" problémy patria hemoroidy. Opuchnuté či zapálené žily v konečníku sa v prvej fáze ozývajú práve svrbením či pálením. Tieto prípady zachránia voľnopredajné krémy a zlepšená životospráva, no pokiaľ sa váš stav zhoršuje, treba to riešiť s lekárom.

Mrle
Nie je to vôbec príjemná predstava, ale telo môžu potrápiť aj mrle, teda črevné parazity. Keď sa dostávajú z tela, idú práve konečníkom a spôsobujú svrbenie. Škriabanie a nedostatočná hygiena ich však vracajú späť do tráviaceho traktu a cyklus sa opakuje. Treba čím skôr začať liečbu.

Chronické ochorenie
Svrbenie môže byť i príznakom niektorých chronických chorôb. Patria medzi ne cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, zápalové ochorenie čriev a niektoré druhy rakoviny. Preto opatrne a ak sa váš stav nelepší. Lekárska kontrola nebude na škodu.