Poznáte ten pocit, keď sa z chuti a dobre najete, ale po nejakej chvíli príde nepríjemný pocit. Máte horko a kyslo v ústach, jedlo sa vám vracia späť do pažeráka a máte nutkanie na vracanie. Z času na čas, keď nám jedlo “nesadne”, sa to stane skoro každému. Ale ak sa problémy vracajú po každom jedle, ide už o chronický stav, ktorý treba konzultovať s lekárom a hľadať príčinu. Dlhodobé potláčanie týchto problémov vedie k vážnejším komplikáciám sprevádzaných dusením alebo dráždivým kašľom. 

Pri refluxe páli záha

Návrat obsahu žalúdku späť do pažeráka je často až bolestivý.
Zdroj: Shutterstock

Reflux pažeráka (gastroezofageálny reflux) je chronický stav, pri ktorom sa žalúdočné šťavy spätne dostávajú zo žalúdka do pažeráka. Hneď prvým prejavom je pálenie záhy - pálenie v hrdle a na hrudi. Môžete pocítiť aj “hrču” v hrdle a bolesť v hrudi pri prehĺtaní. Ako keby vám tam niečo zavadzalo. Potom pocítite zvláštnu pachuť v ústach, väčšinou kyslú alebo horkú. V spoločnosti môže byť pre vás nepríjemné časté grganie a nadúvanie.  

Pálenie záhy je individuálne a môže trvať od pár minút až po niekoľko hodín. Tento stav netreba ignorovať. Ak sa vám to stane raz za čas, pravdepodobne ste zvolili zlú kombináciu jedla, alebo jedlo ktoré zle tolerujete. Nabudúce sa zamyslite, čo ste jedli a radšej to vynechajte. Pri dlhodobom refluxe zvážte vyšetrenie u gastroenterológa.