Reklama

Tieto hady sú extrémne jedovaté. Nájdete ich aj na Slovensku?

Reklama

Vo voľnej prírode žije na Slovensku len jeden druh jedovatého hada, ktorým je vretenica obyčajná. V zoologických záhradách a u súkromných chovateľov však nájdete aj druhy, ktoré sú podstatne nebezpečnejšie. Pozrite sa, ktoré to sú.

Štrkáč texaský
Desiatu priečku si vyslúžil najjedovatejší americký had, ktorým je štrkáč texaský. Dá sa ľahko identifikovať podľa typického chvostového zakončenia, ktoré v prípade, že sa had cíti ohrozený, vydáva typický zvuk známy najmä z westernov. Štrkáč má hemotoxický jed, ktorý ničí tkanivá, degeneruje telesné orgány a spôsobuje nadmerné zrážanie krvi. Aj v prípade, že užijete protijed, môžete prísť o končatinu či dokonca zomrieť.

Koralovec antarktický
Hoci to jeho meno nenaznačuje, vyskytuje sa v Austrálii a Novej Guiney. Jeho jed patrí do skupiny neurotoxínov a spôsobuje ochrnutie. Smrť nastáva do šiestich hodín v dôsledku zlyhania dýchania. Pýši sa najrýchlejším útokom spomedzi všetkých hadov: dokáže uhryznúť a stiahnuť sa za 0,13 sekundy.

Kobra filipínska
Väčšina kobier by sa na tento zoznam nedostala, no táto je výnimkou, keďže ide o najjedovatejšieho predstaviteľa svojho druhu. Jed dokáže vypľuť na vzdialenosť tri metre a tento silný neurotoxín zhoršuje činnosť srdca a pľúc. Smrť nastáva v dôsledku ochrnutia dýchacích ciest do 30 minút.

Pakobra páskovaná
Žije v Austrálii a jej neurotoxín spôsobuje bolesť v oblasti nôh a krku, nadmerné potenie a pocit nevoľnosti. Potom nastupujú problémy s dýchaním, ochrnutie a smrť, ktorá nastáva do 30 minút.

Mamba čierna
Vyskytuje sa v mnohých oblastiach Afriky a je najrýchlejším hadom sveta: dokáže vyvinúť rýchlosť až 20 kilometrov za hodinu. Je schopná zaútočiť až 12-krát za sebou a jediné uhryznutie by zabilo desať až 25 dospelých ľudí. Veľmi rýchlo pôsobiaci neurotoxín najprv spôsobuje lokálne bolesti v mieste uhryznutia, zdvojené videnie, horúčku, nadmerné vylučovanie slín a zhoršenú kontrolu končatín. Ak sa obeti nepodá protijed, nastáva zvracanie, paralýza a smrť, to všetko už do 15 minút od uhryznutia.

Taipan veľký
V Austrálii sa jedovatým hadom skutočne darí. Jed taipana by napríklad dokázal zabiť až 12-tisíc morských prasiat naraz. Jed spôsobuje rýchle upchávanie ciev a pred vynájdením protijedu uhryznutie taipana nikto neprežil. Smrť nastáva do hodiny.

Bungar biely
Žije v juhovýchodnej Ázii a Indonézii a vyznačuje sa tým, že loví aj iné hady. Neurotoxín spôsobuje v priebehu niekoľkých minút úplné ochrnutie celého tela a aj po užití protijedu sa v mnohých prípadoch u pacientov vyskytuje upadnutie do kómy či odumieranie mozgových tkanív.

Pakobra východná
Preferuje husto obývané oblasti Austrálie a aj nedospelé jedince bez problémov dokážu zabiť človeka. Jej jed obsahuje neurotoxíny aj hemotoxíny a smrť spravidla nastáva do pol hodiny od uhryznutia v dôsledku zlyhania pľúc.

Taipan vnútrozemský
Taipan vnútrozemský má vôbec najtoxickejší jed spomedzi všetkých suchozemských hadov. Jedným uhryznutím dokáže do tela obete vstreknúť až 110 miligramov jedu, pričom takáto dávka by dokázala usmrtiť 100 ľudí či až 250-tisíc myší. Našťastie nie je agresívny a s ľuďmi prichádza do kontaktu len ojedinele.

Mornár čiernohlavý
Spomedzi všetkých hadov na svete, teda aj tých, ktoré žijú v mori, je tým najjedovatejším mornár čiernohlavý. Už niekoľko miligramov jedu by dokázalo usmrtiť približne tisíc osôb. Obýva vody juhovýchodnej Ázie a severnej Austrálie. Jeho jed obsahuje neurotoxín, ktorý spôsobuje smrť do 20 minút.

Autor: Noel

-->

Vyberáme pre vás niečo PLUS