MENU
Menu

Zdravie Tichý zabijak: Príznaky cukrovky by ste nemali prehliadať

Diabetes mellitus, choroba ľudovo nazývaná aj cukrovka, patrí k závažným ochoreniam. Pri cukrovke telo nedokáže správne narábať s inzulínom a hladina glukózy v krvi je zvýšená. Toto ochorenie síce nebolí, ale ak sa nelieči, môže spôsobiť nezvratné zdravotné komplikácie, kvôli čomu si cukrovka vyslúžila prívlastok tichý zabijak. Pozrite sa, ako sa diabetes mellitus prejavuje v rannom štádiu.

Tichý zabijak: Príznaky cukrovky by ste nemali prehliadať
Časté chodenie na záchod a smäd
Keď telo nedokáže štiepiť glukózu, usádza sa v krvi. Telo sa jej snaží zbaviť častejším močením, čo môže byť jedným z prvých príznakov cukrovky. Pochopiteľne, časté močenie spôsobuje aj väčší smäd a preto diabetici potrebujú viac piť.

Triaška a hlad
Pri nesprávnej diéte sa diabetikovi môže veľmi ľahko stať, že mu hladina glukózy radikálne klesne, čo sa prejaví triaškou a nepríjemným hladom. Dá sa to napraviť konzumáciou jednoduchých cukrov, napríklad v podobe ovocného džúsu alebo nejakej sladkosti, čím sa hladina glukózy zvýši. Toto je jeden z najjasnejších varovných príznakov cukrovky a zároveň dôvod, prečo diabetici potrebujú vyváženú stravu.

Nedostatok tohto minerálu spôsobuje množstvo problémov: Chýba aj vám?

Neprestajná únava
Občasná únava postihne každého, ale ak pociťujete únavu neprestajne, môže to byť preto, že pri cukrovke vaše telo nedokáže premeniť prijaté jedlo na energiu a preto nevládzete.

Náladovosť a mrzutosť
Keď vám hladina glukózy v krvi skáče, nebudete sa cítiť dobre. Podráždenosť, či príznaky depresie nie sú pri cukrovke nič neobvyklé. Akonáhle sa cukor v krvi vráti do normálnej hladiny, i nálada bude opäť normálna.

Ploštice: Čo všetko by ste o nich mali vedieť?

Rozmazané videnie
Nebojte sa, nejde o diabetickú retinopatiu, pri ktorej sa poškodzujú cievy v zadnej časti oka, ale v počiatočných štádiách cukrovky je príčina rozostreného videnia oveľa miernejšia. Dočasne rozmazané videnie spôsobuje hromadenie glukózy v krvi, čo sa dokáže vrátiť naspäť do normálu za šesť až osem týždňov, ak bude hladina glukózy stabilizovaná.

Spomalené hojenie
Keď máte vysoký cukor, rany sa vám hoja výrazne pomalšie a aj krvácanie sa zastavuje ťažšie.

Brnenie
Zvýšená hladina glukózy v krvi môže spôsobovať poškodenie nervov, ktoré sa prejavuje tŕpnutím nôh a pocitom brnenia v nohách.

Účinné spôsoby, ako si zlepšiť náladu: Fungujú okamžite

Ak spozorujete, na sebe, alebo na vašich blízkych viaceré zo spomínaných prejavov, navštívte lekára a informujte ho o podozrení na cukrovku. Ak sa vám potvrdí diagnóza diabetes mellitus, nepanikárte. Čím skôr sa začnete liečiť a budete dodržiavať stanovenú diétu, tým menej vás bude cukrovka obmedzovať.

DISKUSIA
15.4. 2019 0:00
Diskusia