MENU
Menu

Zdravie Tiché príznaky mononukleózy: Odhaľte ju čo najskôr

Mononukleóza je známa aj ako choroba z bozkávania, či choroba mladých ľudí. Spôsobuje ju Epstein-Barrovej vírus, ktorý má v sebe až 90 percent celosvetovej populácie, ale choroba vypukne najčastejšie u mladých ľudí vo veku 15 až 30 rokov. Jej včasné odhalenie môže viesť k účinnejšej liečbe a rýchlemu zotaveniu. Pozrite sa, čo prezradí začiatok mononukleózy.

Tiché príznaky mononukleózy: Odhaľte ju čo najskôr
Zdurené hrdlo
Zdurené hrdlo, mandle a lymfatické uzliny sú bežným príznakom mononukleózy, ale od klasickej angíny ju stopercentne odlíšia iba krvné testy.

Vyrážka
Mnohí pacienti sú zväčša lekármi zle diagnostikovaní a najskôr im nasadia antibiotiká na angínu. Avšak tie nezaberú, keďže monokleóza je vírusové ochorenie a spôsobia vyrážky. Až potom si lekár uvedomí, že pacient má infekčnú mononukleózu.

Účinné spôsoby, ako si zlepšiť náladu: Fungujú okamžite

Silná únava
Pubertiaci sú známi tým, že sú večne unavení a nič sa im nechce. Ale ak dostatočne spíte a napriek tomu ste neustále tak unavení, že sa ani nevládzete postaviť z postele, ešte to aj pretrváva niekoľko dní alebo týždňov a máte k tomu aj ďalšie príznaky, nejde o lenivosť, ale možno o mononukleózu.

Horúčka
Horúčka alebo príznaky prechladnutia, ktoré neustupujú ani po pár dňoch liečby, môžu značiť infekčnú mononukleózu. V tomto prípade nepodceňujte včasnú návštevu lekára.

Ťažké dýchanie
Mononukleóza môže spôsobiť opuch dýchacích ciest, čo vedie k sťaženému dýchaniu. Približne po dvoch týždňoch by mali problémy s dýchaním ustúpiť.

Odpustite si alkohol i bublinky: Čo všetko by ste nemali piť a jesť na palube lietadla?

Bolesť brucha
Bolesť alebo nepríjemný pocit v hornej ľavej časti brucha môže spôsobovať zväčšená slezina, za čo môže Epstein-Barrovej vírus. Pri mononukleóze sa vyhýbajte kontaktným športom a fyzicky náročným aktivitám, aby ste si nespôsobili poškodenie sleziny.

Nechutenstvo
Ak nemáte celý deň chuť na jedlo a neviete sa prinútiť k jedeniu ani po celodennej hladovke, môže to byť príznak mononukleózy. K zotaveniu z tejto choroby je potrebná zdravá výživa bohatá na zeleninu a množstvo tekutín.

Bolesť hlavy
Samostatná bolesť hlavy ešte nemusí znamenať nič vážne. Ale pokiaľ sa u vás objaví v spojení s ostatnými príznakmi, ktoré sme spomínali, môže ísť o príznak mononukleózy.

FOTO: Ktoré potraviny by ste nemali držať doma príliš dlho?

Ak máte podozrenie, že máte mononukleózu, navštívte svojho obvodného lekára a požadujte vyšetrenie krvi. To jednoducho potvrdí prítomnosť vírusu a prebiehajúcu chorobu dokáže aj zvýšená hladina bielych krviniek.

Na mononukleózu neexistujú lieky a preto je pri prebiehajúcej infekčnej mononukleóze najdôležitejším liečebným prostriedkom oddych v domácom prostredí a množstvo tekutín. Dobrá správa je, že ak mononukleózu prekonáte, už sa jej viac nemusíte obávať.

DISKUSIA
2.4. 2019 22:00
Diskusia