Ako píše Zdravie, naše telo je ako klimatizácia, ochladiť sa mu nerobí problém, za predpokladu, že mu dodáme dostatok tekutín. Pretože príjem a výdaj musí byť v rovnováhe. Vieme ako to spraviť!
Studená či vlažná?

V lete podvedome túžime po studených nápojoch, v ktorých cinkajú kúsky ľadu. Ale je to pre telo to najlepšie? Veď obyvatelia púšte dávno vravia, že to nie je najlepšie riešenie na horúčavu. Pretože studené až ľadové nápoje stimulujú telo k produkcii tepla a tým pádom sa potíme ešte viac a rýchlejšie strácame tekutiny. To je presne opačný efekt, aký očakávame. Preto ideálne nápoje sú vlažné, pretože ochladzujú telo bez toho, aby mu spôsobilo problém s krvným obehom.
A čo piť?

Stavte na minerálne vody izbovej teploty, alebo vlažný bylinkový či ovocný čaj. Čaj z mäty piepornej, medovky či ibišteka pôsobí chladivo, zelený čaj dodáva minerály a šalvia pôsobí proti silnému poteniu.
Vypotené minerály je potrebné telu nahradiť, inak sa môžu dostaviť problémy s krvným obehom. Pozor by si mali dať najmä ženy, ktoré majú tendenciu mať nižší krvný tlak ako muži.
Ideálna minerálna voda by mala mať 200 mg sodíka a 50 mg horčíka, píše nemecká stránka Brigitte. Telo pri potení stráca soľ, horčík, sodík, draslík aj zinok a voda z vodovodu tieto minerály nedokáže nahradiť. Elektrolyty môžete prijať napríklad aj v zeleninovom vývare či v obyčajných solených praclíkoch.
Čomu sa radšej vyhnúť

Romantické letné večery s čarovným západom slnka lákajú dať si nejaký ten koktail či lahodné vínko. Ale ako už určite viete, alkohol nie je príliš vhodný počas vysokých horúčav, pretože zaťažuje obehový systém, podporuje vylučovanie vody a stratu minerálov. Najhoršia je snáď kombinácia alkoholu a cukru, preto by ste pri aj pri malom drinku mali zvýšiť príjem vody.
Rovnako opatrní by ste mali byť pri kofeínových nápojoch, či už ide o kávu, alebo čierny čaj. Rovnako ako alkohol neutíšia pocit smädu. Naopak, kofeín zvyšuje srdcovú frekvenciu a spôsobuje potenie. Nemusíte sa hneď vzdať svojho obľúbeného nápoja, akurát si k nemu dať poriadny pohár vody.
Koľko vypiť?

Dospelý človek dokáže v lete prísť až o dva litre vody, počas horúcich dní je to ešte viac, pri extrémnych teplotách je to až 3-krát viac. Nedostatok tekutín v tele môže viesť k zlej koncentrácii, únave, závratom, tráviacim problémov a svalovým kŕčom. Počas horúcich letných dní by sme mali vypiť dva až tri litre a to aj v prípade, že nie sme smädní! Za príjem tekutín sa dajú považovať aj potraviny s vysokým obsahom vody ako je napríklad melón, uhorka, ale aj šalát.
Piť treba počas celého dňa priebežne. Pocit smädu je totiž už varovným signálom, že je v tele tekutín nedostatok. Pozor si treba dať aj na príjem príliš veľkého množstva tekutín naraz, črevo dokáže vstrebať maximálne jeden liter za hodinu.
Ako použiť kocky ľadu?

Hodiť si kocky ľadu do nápoja nie je počas horúčav ten najlepší nápad, aj keď sa to na prvý pohľad zdá. Lepšie využitie má ľad na pokožke, ktorá tak dostane teplotný šok. To však trénuje cievy a sťahuje tkanivo. Preto sú kocky ľadu najvhodnejšie na dekolt či stehná. Pozor však na rozpálené pohľady okolia...
Studená sprcha

Niečo iné je ale studená sprcha, tá pôsobí na telo ako ľadový nápoj a po jej skončení má organizmus tendenciu sa zahriať. Rozprúdi sa krvný obeh a telo sa začne ešte viac potiť. Lepšie je preto použiť vlažnú sprchu bez protireakcie.
ZDROJ: Brigitte.de