MENU
Menu

Zdravie Syndróm vybuchújucej hlavy: Máte ho aj vy?

Keď dnes budete zaspávať, robte tak s radostným pocitom, že vám pri tom neexploduje hlava. Syndrómom vybuchujúcej hlavy totiž podľa najnovších štúdií vedcov z Washingtonskej univerzity trpí až pätina populácie. Čo kvôli tejto diagnóze zažívajú?

Syndróm vybuchújucej hlavy: Máte ho aj vy?
Možno ste si tým už niekedy prešli. Tesne predtým, než upadnete do spánku, sa vám v hlave odrazu ozve zvuk pripomínajúci explóziu či výstrel z pištole. Hoci nejde o nič bolestivé, mnohým ľuďom to naháňa strach a spôsobuje stres. „Moji pacienti si spočiatku mysleli, že ide o predzvesť záchvatu," tvrdí doktor Brian Sharpless.

Až donedávna si lekári mysleli, že syndróm vybuchujúcej hlavy je ojedinelý a vyskytuje sa najmä žien starších než 50 rokov. Opak je ale pravdou. Z 211 študentov, ktorí sa výskumu zúčastnili, až 20 potvrdilo, že pred zaspávaním počujú v hlave rôzne zvuky.

Syndróm zatiaľ nikto podrobne neskúmal, a preto sa doktori len domnievajú, čo ho môže spôsobovať. Existuje však niekoľko teórií, ktoré sa diagnózu snažia objasniť. „Zrejme ide o poruchu časti mozgu, ktorá zodpovedá za prechod tela zo stavu bdelosti do spánku. Namiesto toho, aby neuróny, ktoré analyzujú zvuky, vypla, vyšle do nich presne opačný signál," myslí si Sharpless.

Otázkou však ostáva, čo stojí za touto poruchou. Jednou z príčin môže byť aj nedostatočný a nekvalitný spánok, ktorý sa často vyskytuje najmä u študentov. Vzniku syndrómu taktiež napomáhajú stres a úzkosť.

Hoci je syndróm vybuchujúcej hlavy spočiatku desivý a nepríjemný, na zdravie nemá priamy škodlivý dopad. Nežiadúce účinky však môže mať nedostatok spánku, ktorý táto diagnóza spôsobuje. Navyše na ňu neexistujú žiadne lieky, takže pacienti s touto diagnózou sa s ňou aspoň v najbližšej dobe budú musieť naučiť žiť.

Autor: Noel

 

DISKUSIA
18.5. 2015 8:00
Diskusia