MENU
Menu
Jedináčik.

Zdravie Syndróm jedináčika: Existuje, alebo je to len výmysel?

Vyrastá bez súrodencov a svet sa na neho často pozerá ako na rozmaznaného človeka, ktorý má všetko. Dokonca kolujú o jedináčikoch mýty o tom, že celý život majú radi len sami seba a sú sociálni outsideri.

Čoraz viac rodín však vychováva len jedno dieťa a tak sa veda rozhodla prešetriť, či niečo také ako syndróm jedináčika skutočne existuje.

Doba sa posúva
V časoch, keď mala bežná rodina od päť do desať súrodencov, sa na jedináčika hľadelo ako na podivína. Ako však hovorí doktor Duval Tsioles, je čoraz viac párov, ktoré majú nižší počet detí a jedináčik tak už nie je považovaný za extra zjav. To znamená, že aj deti ho omnoho viac prijímajú, ako to bolo kedysi. Dokonca upozorňuje, že sa objavuje iný extrém. Inakosť je skôr pripisovaná deťom z mnohopočetných rodín.

Problémom nie je ani interakcia
Na výskume viac ako 13-tisíc detí bolo zistených, že jedináčikovia boli rovnako obľúbení ako deti, ktoré mali súrodencov. Tsioles navyše upozorňuje, že dnes sa vedia aj jedináčikovia veľmi rýchlo naučiť interakciou s druhými deťmi. Či už v škole, škôlke, na pieskovisku, alebo aj cez sociálne siete. Na sociálne zručnosti tak nemá vplyv to, či je človek jedináčik, alebo má súrodencov. Skôr ide o jeho charakterové preferencie, teda či je extrovert, alebo introvert.

Jedináčikovia nie sú sebeckí
Ide o mýtus, ktorý sa dlhodobo šíri, ale Tsioles tvrdí, že to nie je pravda. Empatia, tolerancia aj schopnosť deliť sa, je podľa psychológa vecou výchovy. To potvrdzuje aj štúdia zverejnená v magazíne Scientific American, kde sa tvrdí, že byť jedináčikom nie je menej zdravý koncept výchovy. Práve naopak, v mnohom môže byť výhodou. Pretože medzi súrodencami sa nemusí vyvinúť napríklad len schopnosť deliť sa, ale aj agresia, rivalita a tendencia profitovať aj na úkor iných.

Jedináčik má aj svoje výhody
Z hľadiska socializácie má rovnaké možnosti ako deti so súrodencami. Avšak obvykle si vybuduje hlbší vzťah s rodičmi a v živote potom rovnako vyhľadáva pevnejšie a hlbšie zväzky. Jedináčikovia sú viac tvoriví a omnoho vyspelejší, pretože majú omnoho viac kontaktu s dospelými. Možno aj preto medzi jedináčikmi nájdeme také osobnosti ako Leonardo DiCaprio, Alicia Keys, Eleanor Roosevelt, Leonardo da Vinci a Thomas Edison a mnohých ďalších.